EğitimManşetYaşam

UKÜ’de “Akademik Yayıncılıkta Etik Sorunlar” irdelendi


UKÜ’de “Akademik Yayıncılıkta Etik Sorunlar” irdelendi. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Fen- Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Karadağ tarafından Fakülte öğrencilerinin akademik yayıncılıkta bilgi ve birikimlerini geliştirmeleri amacıyla “Akademik Yayıncılığa Genel Bir Bakış ve Etik Sorunları” adlı sunum gerçekleştirildi.

Karadağ, konuşmasında klasik baskı yoluyla ve sanal ortamda yayınlarını sürdüren bilimsel dergilerin nitelikleri, yoğun olduğu bölgeler,  aldığı indeksler hakkında bilgi vererek, intihal sorunları ile ilgili de öğrencilere akademik yayın yaparken dikkat edilmesi gereken temel ölçütlerden bahsetti.  Akademik kimlik kazanmada bu ölçütlerin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Karadağ, bu ölçütleri özgünlük, nesnellik, olgusallık, gözlemsellik ve işlevsellik olarak sıraladı.

Prof. Dr. Karadağ, günümüzde bilimsel dergilerin çok kolay çıktığını ve bunların etik kuralları göz ardı eden ticari dergiler olduğunu kaydederek, bu nitelikteki dergilerin “Yağmacı Dergiler” olarak tanımlandığının altını çizdi. Yağmacı dergilerin dünyada ciddi bir oranda artış gösterdiğine de dikkat çeken Karadağ, bu dergilerde yer alan makalelerin de bilimsel makale yazma yöntemlerine aykırı olduklarını sözlerine ekledi.   

Konuşmasında intihal konusuna da dikkat çeken Prof. Dr. Karadağ, intihali başkasına ait olan bir metnin hiçbir kaynak gösterilmeden kullanılması olarak tanımlayarak, “İntihal en ağır etik ihlal türüdür” şeklinde konuştu. Karadağ sunumunda telefon konuşmasında intihal suçu işlediğini itiraf eden bir akademisyenin videosuna da yer vererek, akademisyenlerin bu durumu normalleştirdiklerini dile getirdi.Başa dön tuşu