Tuzlucalılar Yatırım İstedi

20 Ekim 2013 Pazar | 12:02
Tuzlucalılar Yatırım İstedi
Kıbrıs Town Houses

“YATIRIM İSTİYORUZ”: Tuzlucalılar, birçok köy ilerleme kat ederken, kendi köylerinin günden güne geriye gittiğini söyledi. Köy halkı bölge için yatırım yapılmazken, yatırım yapmak isteyenlerinde önünün kesildiğini iddia etti

DARİK: PROJELERİ SUNDUK: Tuzluca Muhtarı Enes Behiç Darik, köyde yaşanan sorunlarla ilgili belediyeye gerekli projeleri sunduklarını söyledi. Darik, ancak belediyenin şu an için maddi olanağı olmaması nedeniyle bu projelerin hayata geçemediğini belirtti

Tuzlucalılar bölgelerine yatırım yapılmamasını istedi. Tuzluca’da ne yeterli çevre düzenlemesi ne de sosyal faaliyet olduğunu dile getiren köy halkı yetkililere bu sorunu çözmeleri için çağrı yaptı. Köylüler, Tuzluca’ya hiçbir yatırım yapılmadığı gibi yapılması planlanan yatırımlarında bazı kişiler tarafından önünün kesilmeye çalışıldığını iddia etti.

Darik: Projelerimizi belediyeye sunduk
Tuzluca Muhtarı Enes Behiç Darik, belediyeye birçok proje sunduklarını ve bu projelerin gerçekleşmesi için belediyenin maddi olarak toparlanmasını beklediklerini kaydetti. Darik, bu projeler arasında çocuk parkının ışıklandırılması ve döşenmesi düğün salonu içine tuvalet ve kafeterya yapımı, köy içi kaldırımların yapılması, yağmur suyu birikmesinin önlenmesi köy içi yollar ve eski köy ilkokul binasının sportif faaliyetler için kullanılan bir alana dönüştürülen bir alan dönüştürülmesinin yer aldığını kaydetti.

“En önemli sorun su”
En önemli sorunun su sorunu olduğunu kaydeden Darik, su şebekesinin en kısa sürede değişmesini hedeflediklerini ifade etti. Su şebekesinin ilk en son 1985 yılında değiştiğini belirten Darik, “Borular 20 sene değişmezse çürümeye başlar. Bu nedenle en kısa sürede değiştirmeyi planlıyoruz.”

Tuzlucalılar ne dedi?
Ömer Tatlı:
Köyümüze yapılan hiçbir yatırım yok. Çocuk parkının durumu rezalet. Ara yollar dökülüyor. Sosyal faaliyet yönünden de yapılan hiçbir şey yok. Köy içinde yılanlar fareler geziniyor. Köye hiçbir yatırım yapılmazken yapılacak olan yatırımlarında önünü kesiyorlar. Geçmişte bölgenin en düzenli köyü olan Tuzluca’nın durumu şimdi içler acısı.

Ömer Tiryaki:
Köyümüze hiçbir yatırım yapılmıyor. Ne bir sosyal faaliyet var ne de köy içi düzenleme. Çocuk parkı girilemez durumda. Köy içi yollar dökülüyor. Ayrıca eski Rum evleri yıkıldı ve iki ev arasında bu molozlar görülebilir. Bunları gelip alan toplayan yok. Geçmişte bölgenin en canlı köyü olan Tuzluca’da şimdi hiçbir şey kalmadı.

Erkan Yiğit:
Geçmişte bölgenin en canlı köyü olan Tuzluca hiçbir yatırım yapılmaması nedeniyle içler acısı bir hal e geldi. Köye yatırım yapılmıyor. Köy içi yollar dökülüyor. Birçok evin önünü yağmur yağdığında sularla dolup taşıyor. Ayrıca Tuzluca’da hiçbir sosyal faaliyette kalmadı.

Adil Aslan:
Köyde bine yakın eski Rum ev vardı. Şimdi hepsi yıkıldı. Ancak molozları hala köy içinde duruyor. Bunları gelip alan yok. Her iki evin arasında bunları görmek mümkün. Bunların gelip temizlenmesini istiyoruz.