Sermayesinden Çok Vergi İstediler

27
Sermayesinden Çok Vergi İstediler

Duygu ALAN

Aydınköy’de ikamet eden Seyfi Titiz, geçimini 10 yıldır köy köy gezerek kaldırım üzerlerinde açtığı tezgahtan elde ettiği kazanç ile sağlıyor.
Doğancı, Lefke ve Gemikonağı olmak üzere her gün bir köyde tezgah açan Seyfi Titiz, yıllık kazancının üzerinde vergi ödüyor.
Yüksek vergi borçlarından şikayet eden Seyfi Titiz, “El insaf” diyerek isyan etti. Havadis’e konuşan Seyfi Titiz, “Ne tahtadan bile olsa seyyar bir tezgahım var ne de malımı rahatça sergileyebilecek bir dükkanım. 10 yıldır kaldırım üzerlerine serdiğim çarşaf üzerinde ürünümü sergiliyorum. Öyle pahalı ve çok çeşitli ürünler satmadığım için de elde ettiğim kazanç ile karnımı zor doyuruyorum. Sanki büyük bir mağazam varmış gibi de vergi ödüyorum. Artık insaf” dedi.
Geçmiş hükümet döneminde 2 yıllık 28 bin TL vergi borcu geldiğini öne süren Seyfi Titiz, “Benim sermayemin tümü 28 bin TL tutmaz. Nasıl olur da benden bu kadar yüksek vergi talep ettiler, hala anlamıyorum” diyerek sitem etti.
Yeni hükümet kurulduğunda ilk işinin 28 bin TL vergi borcuna itiraz etmek olduğunu kaydeden Seyfi Titiz, “Neyse ki yeni hükümet halimden anladı ve vergim yıllık 2 bin TL’ye düşürüldü” dedi.
Ancak, kazancının 2 bin TL vergi ödemeye de yetmediğini söyleyen Titiz, sözlerine şöyle devam etti: “Kazancımın üstünde vergi ödüyorum. Bu nedenle bu işi bırakmaya karar verdim ve maaşa bağlanmak için sosyal yardıma başvuruda bulundum. İnşallah başvurum kabul edilir de ben de bu dertten kurtulurum.”