Teknoloji, Zanaatı Öldürdü

0
481
Teknoloji

UNUTULDUK: Yıllar önce Baf’ın Yayla köyünde okul çıkışlarında babasının yanına giderek gaz lambası altında elek, gözer ve kalbur yapımı öğrenen Hüseyin Burat, mesleğinin yok olmasından endişeli. Burat, gençlerin kalbur, elek ve gözer yapımına uzak olduğu kadar bu mutfak aletlerini kullanmaya da uzak olduğunu belirtti

Ceren ÖZBİL
Yayla’da yaşayan Hüseyin Burat yıllardır elek, kalbur ve gözer yapımı ile uğraşıyor. İşin severek yapan Burat’ın tek endişesi ise gelecek nesillerin geçmişte evlerde kullanılan elek, kalbur ve gözer gibi ev aletlerini bilmemesi.
Gerek elek, gözer, kalbur gibi mutfak aletlerin yapımının gerekse evde kullanılış şeklinin ülke kültürünü yansıtan bir değer olduğunu kaydeden Burat, “Maalesef gençlerimiz artık bunları gördüğünde ne olduğunu bile anlamıyor” dedi.

“Gençler eleğin ne olduğunu bilmiyor”
Büyükkonuk’ta düzenlene Eko-Gün’e katıldığında birçok gencin elek, gözer ve kalbur gibi ev aletlerinin ne olduğunu bilmeyerek kendisine sorduğunu işaret eden Burat, “Teknoloji, sanatın yerini aldı” dedi. Burat, ancak bu mutfak aletlerinin kullanıldığı zamanda insanlarında daha sağlıklı olduğuna işaret etti ve şu şekilde konuştu:
“Mutfak aleti olarak elek, gözer ve kalbur kullanılırken insanlarda daha çok hareket ediyordu. Bu nedenle herke daha sağlıklıydı. Ancak artık teknolojik mutfak makineleri çıktı. Herkes bunları tercih ediyor. Kolaya kaçıyor. Böylece sağlığımızdan da oluyoruz.”

“Babamdan öğrendim”
Elek, gözer ve kalbur yapımını babasından öğrendiğini belirten Burat, okula gittiği dönemde okul çıkışı babasının yanına gelerek elek yapımını öğrenmeye çalıştığını anlattı. Burat, geçmiş yıllardaki hayat şartlarının şu an ki hayat şartlarından çok farklı olduğuna dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:
Okuldan gelince gaz lambası altında babamdan elek yapımını öğrenmeye çalışırdım. Geçmişte teknoloji bu kadar ilerlemiş değildi. Mutfak aleti olarak gözer, kalbur, elek kullanılırdı. Yoğun bir ilgi vardı.

“Rumlar gelip alıyordu”
Ekonomik kriz öncesinde Kıbrıs’ın güneyinden gelen müşterileri olduğunu belirten Burat, ancak ekonomik krizden sonra onların gelip alış veriş yapmadığını söyledi. Burat, Türklerin ise elek, kalbur gibi mutfak aletlerine ilgisi kalmadığı belirtti.

“Devlette ilgilenmiyor”
Burat ayrıca Kıbrıs Kültürüne ait sanatlara sahip çıkılmasıyla ilgili bakanlara da mesaj gönderdi. Geçmiş yıllarda Turizm Bakanı’nın yurt dışından gelen misafirlere kalbur, elek gibi hediyeler verdiğini ifade ederek, “Şimdi de yurt dışından gelen misafirlere ülke kültürüne ait hediyeler verilmeli. Ayrıca şu andaki hükümet göreve gelmeden önce ölmüş sanatları canlandırmak için söz vermişti. Bunun için adım atılmasını bekliyoruz. El işi ile uğraşan kişiler okullara alınıp gençlere el işi öğretebilir. Böylece ailelerden çocuklarından öğrenir ve bu sanatlar unutulmaz.”