Türkiye’ye Borcunuz Var

17 Ekim 2013 Perşembe | 09:50
Türkiye'ye Borcunuz Var

Türkiye A Milli Takım’ın, Hollanda’ya mağlup olarak, 2014 Dünya Kupası’na katılma umutlarını tükettiği maçtan sonra Şükrü Saracoğlu Stadı’nın koridorlarında büyük bir sessizlik ve üzüntü vardı.

Teknik Direktör Fatih Terim, soyunma odasında büyük hayal kırıklığı yaşayan ay-yıldızlı futbolculara hitaben duygusal bir konuşma yaptı. Oyuncularına özellikle son 4 maçta ortaya koydukları mücadele için teşekkür eden Terim, mucizeyi gerçekleştirmeye çok yaklaşmalarına rağmen hedefe ulaşamadıklarını vurguladı.
Ay-yıldızlı teknik adam, “Emeklerinize, alın terinize çok teşekkür ediyorum. Hayal gibi görünen Dünya Kupası’na katılma hedefini gerçekleştirmeyi hep birlikte çok istedik ancak maalesef olmadı. Brezilya’ya gitmeyi ne kadar çok istediğinizi biliyorum. Hollanda’yı yenseydik hedefe biraz daha yaklaşacaktık. Fakat planlarımızın hepsini gerçekleştirdiğimizi söylemek zor. Futbolda bazen her şeyi yaparsınız ama olmayınca olmuyor. Kazandığımız maçlardaki eforunuz, arzunuz, hırsınız ve emekleriniz için sizlere tekrar teşekkür ediyorum. Şimdi kulüplerinize döneceksiniz. Performans olarak üst seviyeye tırmanmak adına çok çalışmak zorundasınız. Milli Takım için bundan sonra da elinizden geleni yapacağınıza sonsuz inancım var. Hepinize kendi takımlarınızda başarılar diliyorum” diye konuştu.
Son derece üzgün olan oyuncularını tek tek teselli etmeye çalışan Fatih Terim önümüzdeki dönemde daha fazla çalışarak, daha fazla isteyerek kayıpları telafi edebileceklerini de söyledi.
Deneyimli teknik adam, “Türk Milli Takımı, Dünya Kupası’nda olmalıydı. Ancak artık ileriye bakmalıyız. Yine el ele vererek hedeflere ulaşmalıyız. Kafanızı yukarı kaldırın. Bundan sonra omuzlarınızdaki yük daha fazla olacak. Şimdi özeleştiri ya da üzülmenin zamanı değil. Türk halkına bu jenerasyon olarak başarı borcunuz var. Bu yüzden kimsenin başı önde olmasın” ifadelerini kullandı.
Fatih Terim’in soyunma odasında kişisel olarak hiçbir futbolcuya eleştiride bulunmadığı da kaydedildi.

Mayıs’tan önce sözleşme planı
Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim’le önümüzdeki günlerde uzun süreli birliktelik için masaya oturmanın planlarını yapıyor. Başkan Yıldırım Demirören’in, Hollanda maçından sonra sözleşme konusunda, “Söz verdik. O iş bitti. Ama Mayıs’tan önce imzalamayacağımı söyledim” diyen Terim’e 3 senelik sözleşme imzalatmaya kararlı olduğu ifade edildi. Fatih Terim’le devam etmeyi çok isteyen Demirören’in, tecrübeli teknik adamı ikna etmeye çalışacağı bildirildi.