ABD’de Kriz Sona Erdi

17 Ekim 2013 Perşembe | 09:45
ABD'de Kriz Sona Erdi
Kıbrıs Town Houses

ABD Kongresi, kapanan hükümetin tekrar açılması ve borç tavanının yükseltilmesi konusundaki tasarıyı onayladı. ABD Başkanı Barack Obama da, Kongre'nin hükümetin tekrar açılması ve borç tavanının yükseltilmesi konusundaki onayladığı tasarıyı imzaladı

Kongre'nin Senato kanadındaki liderlerin üzerinde uzlaştığı tasarı, birkaç saat önce Senato'da 18'e karşı 81 oyla kabul edilmişti. Senato'nun ardından Temsilciler Meclisi de tasarıyı onayladı. Tasarı, Cumhuriyetçilerin ağırlık olduğu Meclis'ten de 144'e karşı 285 oyla geçti.
Ardından tasarı, onaylanmak üzere ABD Başkanı Barack Obama'nın imzasına gönderildi.

Obama, Kongre'den gelen tasarıyı hemen imzalayarak yürürlüğe girmesini sağladı.

Böylece ABD hükümetinin 16 gün kapanmasına neden olan kriz nihayet sona erdi ve ülkenin temerrüde düşmesi tehlikesi de şimdilik ortadan kalktı. Sabah işlerine yeniden başlayacak federal çalışanlara, mesai çalışamadıkları 16 güne dair ödeme de yapılacak.

Ancak, tasarı Hazine'ye 7 Şubat 2014'e kadar borçlanma yetkisi veriyor, hükümetin de 15 Ocak 2014'e kadar açık kalabilecek şekilde fonlanmasını sağlıyor. Dolayısıyla, ABD, hükümetin fonlanmasının sona ereceği 15 Ocak ile Hazine'ye verilen borçlanma yetkisinin dolacağı 7 Şubat döneminde aynı krizlere tekrar gebe görünüyor.

Bunun yanında, 13 Aralık'a kadar iki partiden Kongre üyelerinin de yer aldığı, ülkenin uzun vadeli mali istikrarı üzerinde çalışacak bir bütçe konferans komitesi kurulması kararı alındı.

Hükümetin birçok kurumu 16 gündür fonlanamadığı için kapanmıştı. ABD'nin borçlanma tavanının gece yarısından önce yükseltilememesi halinde ülke temerrüde düşme tehlikesine giriyordu. Kongre üyeleri, gece yarısına 1,5 saat kala, ülkenin 16 gündür içinde bulunduğu krizi sona erdirdi.