Türkiye’nin en iyi üniversiteleri belirlendi: ODTÜ zirvede

20 Eylül 2017 Çarşamba | 17:01
odtü

‘URAP Araştırma Laboratuvarı’, Türkiye’nin en iyi üniversitelerini sıraladı. Zirvedeki Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni (ODTÜ) sırasıyla Hacettepe ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) izledi.

AA’nın haberine göre, ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan laboratuvarın sıralamasında, ‘makale sayısı’, ‘öğretim üyesi başına düşen makale sayısı’, ‘atıf sayısı’, ‘öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı’, ‘toplam bilimsel doküman sayısı’, ‘öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel doküman sayısı’, ‘doktora mezun sayısı’, ‘doktora öğrenci oranı’, ‘öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı’ olmak üzere, dokuz kriter esas alındı.

Türkiye’deki lisans düzeyinde mezun veren 148 üniversiteyi kapsayan çalışmaya göre, ODTÜ 798.01 puanla en iyi üniversite oldu. ODTÜ, geçen yıl ve önceki yıl yapılan sıralamada da yine birinci sıradaydı.

ODTÜ’yü Hacettepe, İstanbul Teknik, İstanbul, Bilkent, Ankara, Gebze Teknik, Ege, Gazi, Boğaziçi, Koç, Sabancı, Erciyes, Atatürk ve Yıldız Teknik üniversiteleri izledi.

URAP Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut, AA’ya konuştu: “2017-2018 sıralamasında bu yıl, etki değeri yüksek olan dergilerdeki makaleler (üst yüzde 75’lik dilim) sıralamaya dahil edilmiştir. Böylece ilgili alanlarda etkinlikleri bakımından önde gelen dergilerde yapılan yayınlara odaklanılarak sıralamada yayın kalitesinin öne çıkarılması hedeflendi.”