DünyaTürkiye

Türkiye’den İtalya’ya Öcalan tepkisiTürkiye Dışişleri Bakanlığı, Abdullah Öcalan’a fahri hemşehrilik veren Fossalto Belediyesi’ne tepki gösterdi.
Fahri hemşehriliği “Bir caninin işlediği ağır insanlık suçlarını görmezden gelen bir gelişme” olarak değerlendirilen bakanlık, şu ifadeleri kullandı:40 bini aşkın masum insanın katledilmesinden sorumlu, uyuşturucu ve insan ticareti, kara para aklama, çocuk kaçırma ve diğer örgütlü suçlarda kabarık bir sicile sahip olan, AB terör örgütleri listesinde kayıtlı PKK’nın ve elebaşının meşrulaştırılması girişimleri beyhudedir. Ayrıca terörizmle mücadelede uluslararası işbirliği ruhuna tamamen aykırıdır.

İtalya’da bazı yerel yönetimlerin benzer kararlarının son örneğini teşkil eden bu girişim ve bundan sonra olabilecek benzer girişimlere karşı İtalyan makamlarından terör örgütüne karşı mücadelede işbirliği beklentimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

Hafta başında Fossalto Belediye Başkanı Saverio Nonno, Öcalan’a fahri hemşehrilik verildiğini açıklamış, diğer belediyeleri de aynı adımı atmaya çağırmıştı.

 

Başa dön tuşu