DünyaEkonomiTürkiye

Türkiye yeni ekonomi programı açıkladı

Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde, 2019-2021 yıllarını kapsayacak Yeni Ekonomi Programı’nı açıkladı. Ekonomide yeni 3 yıllık yol haritası; dengelenme, disiplin ve değişim şeklinde üçlü sac ayağı üzerine kurulu olacak. Bakan Albayrak’ın Yeni Ekonomi Programı’nı açıklaması öncesi 6,13 seviyesine kadar gerileyen dolar/TL, önümüzdeki döneme ilişkin beklentilerin açıklanması sonrası tekrar 6,29 seviyesine yükseldi.

Bankalararası piyasada dolar/TL 6,24 civarında hareket ediyor. Merkez Bankası’nın geçen haftaki sert faiz artışıyla 6 lira sınırına kadar gerileyen dolar hafta içinde 6,46’ya kadar yükselmesi sonrasında yeniden geriledi.

Ekonomide 3 yıllık yol haritası, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklandı. Albayrak büyümeyi bu yıl için yüzde 3,8 ve 2019 için yüzde 2,3 olarak öngördüklerini açıkladı. Enflasyon beklentileri ise 2018 için yüzde 20,8 ve 2019 için yüzde 15,9 olarak belirlendi.

YENİ EKONOMİ PROGRAMI AÇIKLANDI

Euro/TL de 7,32 seviyesinde hareket ediyor.

Dolar/TL’de teknik açıdan 6,19’un destek konumunda olduğunu, bu seviyenin kırılması durumunda düşüşün ivme kazanabileceğini kaydeden analistler, 6,41’in direnç olarak izleneceğini bildirdi.
Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı