KıbrısManşet

Türkiye eğitime yardımları kesti

Eğitim Bakanlığı’nın Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde yaptığı denetim büyük bir krize neden oldu. Türkiye, yeni ders yılı için kitap basımı, yeni okul yapımı ve okul tamirat yardımlarını durdurdu…

KRİZ: Türkiye her yıl eğitime yaptığı yardımları durdurma kararı aldı. Bu kararın Eğitim Bakanlığı’nın Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne yaptığı denetimler nedeniyle alındığı iddia edildi. Önce yaptıkları yardımı yüzde elli azaltan Türkiye yetkilileri, son dönemde yardımları tümden durdurma yoluna gitti

NELER ETKİLENECEK: Türkiye bu eğitim yılında kitap basımı için 2 milyon 300 bin lira, yeni okul inşası ve okulların tamiratı için ise 20 milyon lira verecekti. Bu parayla Girne’de iki yeni okul inşasına başlanacak, Gönyeli Yenikent’te bir ilkokul yapılacak, yıkılmak üzere olan Kumyalı ve Haspolat Meslek liselerinin tamiratı gerçekleştirilecekti

TEPKİ: Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), yardımların kesilmesine tepki gösterdi ve “Türkiye’den Kıbrıs Türküne ambargo” olarak niteledi.  Havadis’e konuşan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, orta öğretimde 124 öğretmen açığı varken verilen rakamın 88, ilkokullarda 56 öğretmen ihtiyacı varken verilen rakamın 36 olduğunu belirtti. Elcil, yeni eğitim yılının öğretmensiz, okulsuz ve kitapsız başlayacağını belirtti

Havadis Özel

Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde yaşanan gerginliğin Türkiye ile KKTC arasında “yardımların kesilmesi” krizine dönüştüğü belirtiliyor.

Milli eğitim Bakanlığı’nın Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde yaptığı denetimler ve son yaşanan diploma sorunu nedeniyle Türkiye’nin Eğitim Bakanlığı’na yaptığı mali yardımların durdurulduğu iddia edildi.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) bir bildiri yayınlayarak bu durumu sert bir şekilde kınadı ve “Türkiye KKTC’ye ambargo uyguluyor” dedi.

Neler etkilenecek

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Başkanı Şener Elcil’in Havadis’e verdiği bilgiye kitap basımı için gerekli olan 2 milyon 300 bin liralık kaynak aktarılmadı. Toplam 20 milyon lira olan yeni okul yapımı ve tamiri için kaynak önce yüzde elli düşürüldü sonra da iptal edildi.

Bu parayla Girne’de yeni bir okulun temelinin atılması, Gönyeli Yenikent’te yeni bir ilkokul yapılması ve yıkılmak üzere olan Kumyalı ile Haspolat Meslek Liselerinin tamiratı sağlanacaktı.

KTÖS’ten eleştiri

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası konuyla ilgili yayınladığı basın bildirisinde sert tepki gösterdi.

KTÖS’ün bildirisinin tam metni şöyledir:

“Türkiye yönetiminin Kıbrıslı Türklere uyguladığı ambargo yüzünden bu yıl öğretim öğretmensiz, kitapsız ve okulsuz açılacak. Bilindiği üzere din derslerinin seçmeli yapılması ve “Hala Sultan İlahiyat Koleji” adı altında faaliyet gösteren imam hatip okulunun, denetmen gönderilerek incelemeye alınmasına tepki gösteren Türkiye yetkilileri, eğitim yatırımlarına verdikleri katkıyı yüzde elli oranında, kitap basımına ayrılan bütçeyi de tamamen kesmişlerdir. Siyasi yaptırımları, ekonomik tehditle hayata geçirme politikası izleyen bu ambargocu zihniyet, Kıbrıslı Türkler’e baskı uygulamaya devam etmektedir. TC’nin uyguladığı ambargodan sadece Kıbrıslı Türkler değil adanın kuzeyinde yaşayan yüzbinlerce TC vatandaşının çocukları da etkilenecektir. Parayı silah olarak kullanan bu gerici zihniyet, Kıbrıs Türk toplumunu diz çökmeye zorlamayı hedeflemiştir. Öğretim yılının kitapsız, öğretmensiz ve okulsuz açılmasını bahane ederek, Eğitim Bakanlığı ile öğretmen sendikalarını çatıştırmayı hedefleyen bu ambargocu TC anlayışı, çocuklar üzerinden siyaset yapmaktan çekinmemektedir. Adamızın kuzeyinde yaşayan insanların büyük çoğunluğunun TC vatandaşı olduğu gerçeğinden hareketle, kendi vatandaşlarına bile saygısı olmayan bir yönetimin hiç kimseye faydası yoktur. Kendi vatandaşlarını eğitimsiz bırakmaktan bile çekinmeyen bir yönetimin Kıbrıs’ın garantörü olması tam bir talihsizliktir. Konuyla ilgili öncelikle Eğitim Bakanlığı ve dörtlü hükümeti resmi açıklama yapmaya ve dayatmalara direnmeye davet ederiz.”

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı