Kıbrıs

Türk Yıldızları Cengiz Topel’i selamladı


20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle, Lefke’de üç ayrı tören yapıldı. Cengiz Topel Anıtı önündeki tören sırasında Türk Yıldız’lar da anıt üzerinden selamlama uçuşu yaptı

Gürsel KARAGÖZLÜ

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle, Lefke’de üç törenle yapıldı. Lefke’deki ilk tören Lefke’de Şht Kemal Özalper Şehitliği’nde saat 08.30’da protokol tarafından çelenklerin şehitler anıtına konulmasıyla başladı. Saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın ardından Lefke Kaymakamı Sadi Güneş, 14 Piyade Alay Komutanı P.Albay Aytekin Çabuk, 2 Piyade Alay Komutanı P.Yarbay Aygün Osmanlı ve Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya şehitlik özel defterini imzaladılar. Din görevlisi Mehmet Genç tarafından şehitler için dualar okunarak, şehitlikteki kabirlere çiçekler kondu.

Atatürk Anıtı önündeki tören

İkinci tören, Atatürk Anıtı önünde,  saat 09.00’da çelenklerin anıta konulmasıyla devam eden tören, saygı duruşu, İstiklal marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından protokol tören birliklerini denetledi. Daha sonra sırasıyla Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı adına P. Yüzbaşı Ferdi Behlül, Lefke Kaymakamlığı adına Lefke Gazi Lisesi Tarih Öğretmeni Reşat Yolaç günün anlam ve önemini belirten konuşmaları yaptılar.

Konuşmaların ardından Lefke İstiklal İlkokulu öğrencisi Sevgim Kokkoz “ Kıbrıs Zaferi” isimli şiiri okudu. Şiirin okunmasının ardından resmigeçit töreni yapıldı. Resmigeçit töreninden sonra Lefke Kaymakamlığı tarafından Lefke Türk Spor Kulübünde tebrik kabul edildi.

Cengiz Topel Anıtındaki tören

Lefke’de Şht Kemal Özalper Şehitliği’nde ve Lefke Atatürk Anıtında yapılan törenlerden sonra, üçüncü tören Cengizköy’deki Cengiz Topel Anıtında Türk Yıldızlarının, Cengiz Topel Anıtını iki Türk Yıldızı uçağı ile selamlayarak son buldu. İki Türk Yıldızı uçağı saat 11.15 sıralarında, Lefkoşa’daki törenin bitiminin ardından Cengizköy’deki Cengiz Topel Anıtın üzerinden geçerek anıtı ve orada bulunan az sayıdaki halkı selamladıktan sonra gökyüzüne büyük bir kalp çizerek oradan ayrıldılar.

Lefke Kaymakamlığının Facebook hesabından günler önce Türk Yıldızları uçaklarının 12.15 sıralarında Cengiz Topel anıtını selamlayacağını duyurması ile onlarca kişi saat 12.00 sıralarında anıta hücum etti. Ancak Türk Yıldızları Lefkoşa’daki törenin hemen bitiminden sonra saat 11.15 sıralarında Cengiz Topel anıtına gelerek geçişlerini yapmasından dolayı da çok sayıda kişi Türk Yıldızlarını görme imkanı bulamadılar. Türk Yıldızlarını görme şansı bulamayan vatandaşlar Kaymakamlığın 12.15 sıraları açıklamasından dolayı Türk Yıldızlarını göremediklerini söyleyerek, bundan sonra bu gibi açıklamaların daha bir titizlikle yapılmasını istediler.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı