Turizm kırılgan bir sektör - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Turizm kırılgan bir sektör

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu restorasyonu tamamlanan Kumarcılar Hanı’nın açılışı için süreci hızlandıracaklarını belirtti. Ataoğlu, Kumarcılar Hanı’ndaki dükkanların ihaleye çıkılarak kısa sürede kiralanacağını söyledi.

Handaki dükkanların Kıbrıs Türk kültürünü yansıtacağını da ifade eden Bakan Fikri Ataoğlu, ülkeye özgü yiyecek ve içeceklerin ön palanda olduğu otantik bir ortam yaratmak istediklerini ifade etti.


Turizm ve Çevre Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Fikri Ataoğlu, Lefkoşa’nın Surlariçi bölgesini ziyaret ederek, Kumarcılar Hanı’nda incelemede bulundu.

Bakan Ataoğlu, ülke turizminin sekteye uğramaması için çalışmalara başladıklarını söyledi.

“TURİZM KIRILGAN BİR SEKTÖR”

Ülke turizminin daha iyi noktalara gelmesi için turizm sektörüyle birlikte hareket edeceklerini kaydeden Ataoğlu, “Turizmde yaşanan sorunları sektörle birlikte çözeceğiz” dedi.

Ataoğlu, turizmin kırılgan bir sektör olduğunu da ifade ederek, ülke turizmin daha iyi tanıtılması için kültürel değerlerin ön planda olacağı bir turizm politikası izleyeceklerini kaydetti.

Ülke turizminin sadece deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığını söyleyen Ataoğlu, yürüyüş, bisiklet ve kültür turizmi gibi özel ilgi turizm modelleri ile Eko/Agro turizmin modellerinin gelişmesi halinde kırsal kesimde yaşayan vatandaşların da turizmden para kazanacağını belirtti.

Turizmin ülke ekonomisine katkı sağladığını söyleyen Bakan Ataoğlu, kültürel değerlerin korunması ve turizme hizmet etmesinin gerekli olduğunu dile getirdi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar