KıbrısManşet

Turistlere “pis” kokulu karşılama

Girne Antik Liman’da, yıllardır süregelen çevre sorunlarının çözümsüz kalması, bölge esnafını da ekmeğinden ediyor. Bölgedeki kafe ve restoranlara giden turistler limandan yayılan pis koku nedeniyle oturmadan bölgeden ayılıyor

girne antik liman

Duygu ALAN

Girne’de turizmin incisi olarak nitelendirilen Antik Liman bakımsızlık ve ilgisizlikten dökülüyor. Kış mevsiminde dahi her gün onlarca turist ağırlayan Antik Liman’da teknelerin tamir edildiği marinadaki çirkin görüntü utandırıyor.

Girne Antik Liman’da çok sayıda teknenin demir atmış olması, etrafa yayılan kötü koku ve limandaki Girne Kalesi’nin kötü görüntüsü ise bölgenin diğer utanç verici sorunları.

Kötü koku mide bulandırıyor

Antik Liman’da sorun bununla da bitmiyor. Çok sayıda tekne ve restoranın bulunduğu limandan etrafa kötü kokular yayılıyor. Limandaki restoranlarda oturmak isteyen turistler zaman zaman sırf kötü koku sebebi ile bu planından vazgeçiyor.

Girne Kalesi’nin hali içler acısı

Girne Antik Liman’da bulunan ve turist akınına uğrayan Girne Kalesi ise kaderine terk edildi. Kalenin surlarındaki yabani otlar artık ağaç şeklini aldı, surların kenarına atılan çöpler ise dikkatlerden kaçmıyor.

Girne Kalesi’ni ziyaret eden turistler gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

Birçok turist, kalenin bu çirkin yanlarını fotoğraflayarak manzarayı ölümsüzleştiriyor.

Park yeri oldu

Limandaki bir diğer sorun da park sorunu. Antik Liman, günün belli saatlerinde araba trafiğine kapalı. Limana arabası ile gelenler arabalarını kalenin arkasına park ediyor. Hem kaldırım işgal ediliyor hem de kötü görüntü oluşuyor.

Esnaf şikayetçi

Girne Antik Liman’daki sorunlar bölge esnafını da oldukça üzüyor. Limandaki restoranların işletmecileri, kötü kokuya sebep olan sorunun bir an önce giderilmesini istiyor. Turizm ve Çevre Bakanlığı’na da çağrıda bulunan işletmeciler, limandaki teknelere de bir düzenleme getirilmesini istiyor.

Girne Antik Liman esnafı, tamir edilen teknelerden çıkan pisliğin denizi kirletmesinden de şikayetçi.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı