KıbrısManşet

Turistler Arasta’da buhar oluyor


Lefkoşa’nın kuzeyi ile güneyindeki çarşıları birleştiren Lokmacı Kapısı’nda dün kızgın güneşe rağmen yüzlerce turist kuzeye geçmek için kuyrukta bekledi. Ancak kuzeye geçen turistler çarşıyı doldurmadı

Betül AKLAN

Başkentte kuzey ile güney arasındaki yaya geçiş kapısı Lokmacı dün yoğun bir kalabalığa ev sahipliği yaptı. Ağustos sıcağına aldırış etmeden hafta sonunu Lefkoşa Surlariçi’nin güzelliklerini görerek değerlendirmek isteyen yüzlerce turist, Lokmacı Sınır Kapısı’na akın etti. Kapı önünde uzun kuyruklar oluştu. Hem Kuzey’i gezmek isteyen turistler hem de muhaceret memurları zor dakikalar yaşadı.

Yaz sıcaklarında Lokmacı Kapısı’na turist yağdı. Hem kuzey hem de güney geçiş noktalarında yaşanan

Muhaceret zor durumda

Hafta sonunu adanın her iki tarafında geçirmek isteyen Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler dahil olmak üzere yüzlerce yerli ve yabancı turist, sınır kapılarına akın etti.

Sabah saatlerinden itibaren hem kuzey hem güney giriş çıkışlarında oluşan yoğunluk, muhaceret memurlarına da zor anlar yaşattı. Personel yetersizliğinden kaynaklanan sorunların devam etmesi sebebiyle, KKTC muhaceret memurlarının kuzeyden ve güneyden geçiş yapanlara yetişmekte zorlandığı gözlendi. Lokmacı Sınır Kapısı’nın en yoğun olduğu hafta sonlarında personel eksikliği nedeniyle muhaceret memurlarının öğle molalarını alamadığı öğrenildi.

Yüzlerce turist geçti çarşı boş kaldı

Dakikalarca süren kuyruğun ardından Kuzey’e geçen yüzlerce turist, ne çarşı esnafının ne de Büyük Han esnafının yüzünü güldürdü. Arastada çok az sayıda turist dolandı ancak dükkanlara girip çıkan olmadı. Özellikle hafta sonraları hem turistlerin hem de yurttaşların keyifli vakit geçirdiği Büyük Han’da da birçok işletmenin masası boş kaldı. Oradaki turistik ürün satan işletmelerin de kapısından girenler sayılı kaldı.

 
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı