Troyka kararlı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Haziran 13, 2024
Kıbrıs

Troyka kararlı

Troyka kararlı

Kriz içerisindeki Rum ekonomisini kurtaracak memorandumun imzaya hazırlanması için Güney Kıbrıs’ta bulunan Troyka heyetinin temasları ve masaya koydukları taleplerle ilgili haberler Rum basınında geniş yer buldu. Özel mevduatların tıraşlanması talebine son verildiği, ancak şirketler vergisinin artırılması, özelleştirmeler v.b. taleplerin halen masada bulunduğu belirtilen haberlerde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in bu konuda yapacağı yurt dışı gezileri de öne çıkartıldı.

Fileleftheros “Mevduatların Tıraşlanması Son… Şirketler Vergisinin Artırılması ve Özelleştirmeler Masada” başlıklı manşet haberinde, son zamanlarda Rum bankalarındaki özel mevduatların tıraşlanması konusunda Rum tarafına baskı yapan Troyka’nın ve AB ülkelerinin bu düşünceyi terk ettikleri ve bu yöndeki senaryolara son verilmiş göründüğünü yazdı. Habere göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis dün öğle saatlerinde Köşk’te görüştüğü Troyka heyetine, mevduatların tıraşlanmasını kabul etmeyeceğini, böyle bir ihtimali tartışma konusu bile yapmayacaklarını tekrarladı. Ancak Rum tarafında yüzde 10 olarak uygulanan şirketler vergisinde küçük bir artış yapılması veya artıştan beklenen geliri sağlayacak başka bir vergi uygulanması ile finansal işlemlerin vergilendirilmesi konuları halen müzakere masasında bulunuyor.


Gazete özelleştirmeler konusuna kesin gözüyle bakılması gerektiğini, çünkü artık devletin tatminkar gelir elde etmesi ve kurumlardaki iş imkanlarının güvence altına alınmaya çalışılacak sürenin tartışılmakta olduğunu yazdı. Habere göre Rum yönetimi, kamu borcunun sürdürülebilir olduğunda ısrar ediyor. Rum Maliye Bakanı ekonominin, daha çok tasarruf yapılmasına olanak tanıyacak kadar dinamik kazandığını ve enerji alanına yatırımların 2020’ye kadar verim sağlayacağını ve borcu sürdürülebilir hale getireceğini söylüyor.

 

Anastasiadis yardım istiyor

“Başkan Anastasiadis Atina’ya yapacağı ziyarette Başbakan Andonis Samaras’tan Yunanistan’ın, Yunanistan’da faaliyet gösteren Kıbrıs bankalarına destek vermesini isteyecek. Böyle bir gelişme borcu sürdürülebilir kılacak. Yine Anastasiadis Rusya’ya gidip Vladimir Putin’le görüşmeyi ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’le telefon görüşmesi yapmayı (yarın) planlıyor.

Anastasiadis’in dün gece İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesi de önemli değerlendiriliyor. Anastasiadis-Netanyahu görüşmesinde daha çok doğal gaz bağlamında kredi sözleşmesi üzerinde durulduğu tahmin ediliyor. Kıbrıs hükümeti, kredi sözleşmesini mümkün olan en kısa zamanda imzalama arzusunu açıkça ortaya koydu, ancak bunun paralelinde alternatif tepki yöntemlerine sahip olmak için başka istikametlerde de hareket ediyor.”

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar