Organik tarım uygulama aşamasına geldi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Organik tarım uygulama aşamasına geldi

Amcaoğlu, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Olgun, Ege Üniversitesi’nden Ahmet Altındişli ile birlikte Organik Tarım Projesi’nde gelinen aşamaya ilişkin bakanlıkta basın toplantısı düzenledi.

Bakanlığın, gıda güvenliği konusunda ciddi çalışmalar yaptığını söyleyen Amcaoğlu, bu çerçevede Organik Tarım Projesi’ne büyük önem verildiğini belirtti.


Amcaoğlu, ülkede organik tarımı yaygınlaştırmayı hedeflediklerini vurguladı.

Amcaoğlu: Gıda güvenliğine önem veriyoruz

Amcaoğlu, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile imzalanan protokol çerçevesinde 2013-2015 yıllarını kapsayacak üç yıllık Organik Tarım Projesi’nde uygulama aşamasına geçildiğini söyledi.

Bakanlığın gıda güvenliği konusunda ciddi çalışmalar yürüttüğünü belirten Amcaoğlu, bu çerçevede Organik Tarım Projesi’nin çok önemli kaydetti.

Amcaoğlu, devlet desteğiyle organik tarımın ülkede yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini vurguladı.

“Eğitim verilecek”

Proje kapsamında personelin eğitileceğini söyleyen Amcaoğlu, Türkiye’den gelecek yetkililerin organik tarımın seyrini takip edeceğini, olumlu sonuçlar alınması yönelik proje ve planlar yapıldığını anlattı.

Amcaoğlu, üretici ve tüketicinin bilinçlendirilmesi için Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliğinde eğitim çalışmaları düzenleneceğini kaydetti.

Ülkede üretici bilincinin yavaş yavaş yerleştiğini ancak tüketici bilincinin de önemli olduğunu kaydeden Amcaoğlu, “Üretici ürününü satacak tüketiciyi bulamazsa, üretimden kopar” dedi.

Ülkede organik tarımın 2004 yılında 205 dekarlık alanda uygulandığını belirten Amcaoğlu, bugün rakamın bin 130 dekarlık alana yükseldiğini ifade etti.

Organik tarımla uğraşan üretici sayısının artmasının beklendiğine işaret eden Amcaoğlu, Tarım Dairesi’nin yoğun bilinçlendirme çalışmaları yaptığını söyledi.

Üretici bilincinin yavaş yavaş yerleştiğini ancak tüketici bilincinin de önemli olduğunu kaydeden Amcaoğlu, “Üretici ürününü satacak tüketiciyi bulamazsa, üretimden kopar” dedi.

“Sertifikasyon ücretini bakanlık karşılayacak”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın organik tarımı desteklemek amacıyla üreticilere sertifikasyon konusunda gerekli yardımı yapacağını söyleyen Amcaoğlu, sertifikasyon ücretinin bakanlık tarafından karşılanacağını vurguladı.

Sağlıklı gıdanın, sağlıklı nesiller yetişmesinde büyük önem taşıdığına işaret eden Amcaoğlu, organik tarımın iyi tarım uygulamalarına geçişin bir ayağı olacağını söyledi.

Olgun: Organik tarıma ilgi artıyor

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Olgun, bugün dünyada iki milyon üreticinin organik tarımla uğraştığını, bu rakamın her geçen gün arttığını kaydetti.

“Sağlıklı beslenme bilinci arttıkça, organik tarıma eğilim kaçınılmaz oluyor” diyen Olgun, KKTC hükümetinin organik tarımı desteklemesinin mutluluk verici olduğunu söyledi.

Olgun, hükümetin toplum sağlığını önemsediğini ve üzerine düşeni yaptığını belirtti.

KKTC’de tüketici ve tüketicilerin eğitim düzeyi yüksek ve bilinçli olduğuna işaret eden Amcaoğlu, organik tarımı hızlı bir şekilde kabulleneceklerine inandıklarını söyledi.

Proje çerçevesinde organik tarımla ilgili farklı gruplara yönelik tüketici farkındalık eğitimi çalışmaları düzenleneceğini anlatan Olgun, Tarım Bakanlığı elemanlarına yönelik organik tarım çalıştayı düzenleneceğini, üreticilere sürekli eğitim verileceğini anlattı.

Olgun, sertifikasyon ücretinin bakanlık tarafından karşılanmasının organik tarımı daha cazip hale getireceğini belirtti.

Proje çerçevesinde ilk olarak 8 Nisan’da 6 kişilik bir ekibin Türkiye’ye giderek, bir hafta eğitim alacağını söyleyen Olgun, “Mayıs ayında KKTC’de organik tarım konusunda çalıştay düzenlenecek. 3-7 Haziran’da üreticilere yönelik geniş katılımlı iki konferans yapılacak” dedi.

Altındişli: Organik ürünlerin ihracatı daha kolay

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Ahmet Altındişli, dünyada 7 milyon hektarda organik tarım yapıldığını insanların her geçen gün sağlıklı gıda tüketmeye yöneldiğini söyledi.

Organik tarımla ilgili denenmiş ve başarıya ulaşmış uygulamaların kullanılacağını söyleyen Altındişli, bunun KKTC için avantajlı bir durum olacağını kaydetti.

Organik tarımın sürdürülebilir sağlıklı bir çevre sağladığını, bunun çok önemli olduğunu vurgulayan Altındişli, “Organik tarım, topraklarımızı, gelecek kuşakların tarım yapabileceği bir şekilde bırakıyor” dedi.

Organik tarım sertifikalı ürünlerin ihracatının daha kolay yapılabildiğine dikkat çeken Altındişli, bazı kontrollerin yapılmasına gerek kalmadan ihracatın gerçekleşebildiğini ifade etti.

Avrupa Birliği’nde yaşanan ekonomik durum neticesinde kişilerin gıdaya harcadıkları paranın azaldığını anlatan Altındişli, buna karşın organik ürünleri kullananların sayısının arttığını vurguladı.

Altındişli, “Toplam harcanan para azaltılıyor ama az parayı da sağlıklı ürünlere harcamayı seçiyorlar” dedi.

Altındişli, KKTC’de devletin destek verdiği Organik Tarım Projesi’nin başarıyla, hızlı bir şekilde gelişeceğine inandığını söyledi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar