Trafik kurbanları karanfillerle anıldı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Haziran 8, 2023
KıbrısManşet

Trafik kurbanları karanfillerle anıldı

kaza-karanfil

Sendikal Platform’a üye sendikalar dün Lefkoşa’da tam gün grev yaptı. Hükümetin trafikte üzerine düşen sorumluluğu almamasını protesto için yapılan grev sırasında, 29 Kasım’daki kazada yaşamını yitiren 3 kişi kazanın olduğu yerde anıldı

 

Nadire BAHADİ


Sendikal Platform, dün Lefkoşa bölgesinde örgütlü bulunduğu okullar ve işyerlerinde uyguladığı tam gün grev çerçevesinde saat 10.00’da Girne dağ yolunda bir süre önce yaşanan ölümlü trafik kazasının olduğu yerde toplandı. 29 Kasım’da 3 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazasının meydana geldiği yere yürüyen Sendikal Platform’a bağlı sendikalar 3 can için 3 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirdi. Platform üyeleri ellerindeki karanfilleri kaza yerine bırakarak Denktaş Mutluel, İlayda Yeliz Öztürk ve Sude Demirkıran’ı andı.

Sendikal Platform üyelerinin anma etkinliğine katılan Denktaş Mutlel’in oğlu ve İlayda Öztürk’ün babası Salih Öztürk sendikacılara  tepki gösterdi. Acılı aileler “siyaset yapmayın” diyerek tepkisini ortaya koyarken, Denktaş Mutluel’in oğlu ile bazı sendikacılar arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.  Polis aileleri kaza yerinden  uzaklaştırarak gerginliğin artmasını önledi.

Elcil: Bu acıların bir daha yaşanmaması için elimizden geleni yapmalıyız

Anma etkinliği çerçevesinde Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil bir konuşma gerçekleştirdi. Hem acılı hem de öfkeli olduklarını söyleyen Elcil,  “yaşanan bu trafik cinayetlerinden toplum olarak ciddi şekilde etkilendik. Toplumsal bir travma geçiriyoruz” dedi. “Bunların bir rastlantı olmadığını düşünüyoruz çünkü yol güvenliğimiz yok. Yaşam bütünlüğümüzü korumakla ilgili hiçbir tedbir alınmamış. Rastgele yaşıyoruz” diyerek tepki gösteren Elcil, “bir daha bu acıların yaşanmaması için de elimizden geleni yapmalıyız. Bizlerin de bu ülkede insanca yaşamaya hakkımız var. Burada kaybedilen canları geri getiremeyiz ama bir daha böyle acıların yaşanmaması için çok şeylerin yapılabileceğini düşünüyorum” dedi.

3 can için 3 dakikalık saygı duruşu

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil’in konuşmasının ardından Sendikal Platform üyeleri 29 Kasım tarihinde Girne dağ yolunda hayatını kaybeden Denktaş Mutluel, İlayda Yeliz Öztürk ve Sude Demirkıran anısına 3 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Sendikacılar daha sonra beraberlerinde getirdikleri karanfilleri kazanın yaşandığı yere bıraktılar. Anma etkinliği süresinde Girne dağ yolu araç trafiğine kapatıldı.

Gökçebel: Bugün yaşananların kader olmadığı ortadadır

Sendikal Platform adına Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Tahir Gökçebel’de etkinlik esnasında konuşma yaptı. Gökçebel kazadan sorumlu tuttuğu hükümeti eleştirdi. Saatlerin değişmemesine de tepki gösteren Gökçebel, hükümetin eğitim, ulaştırma ve çevre politikalarını eleştirerek bir kez daha can kaybı yaşanmaması için önlemler alınması gerektiğine kaydetti. “Bugün yaşananların kader olmadığı ortadadır. Bir kez daha İlaydaların, Sudelerin, Denktaşların ölmemesi için buradayız. Bu canlar bizim…Sorumluktan kaçmayın…” diyen Gökçebel,  hükümete seslenerek “ülkenin yol güvenliğinden, alt yapısından sorumlu ola sizsiniz. Bunun sorumluluğunu almalısınız. Sendikalar, ülkenin acılarından siyaset yapma amacında değildir. Biz insanca yaşamak istiyoruz. Bu sesi duymak zorundasınız” şeklinde konuştu.

Ayrı kare

Öztürk: Canım pahasına da olsa bu yolu kapatacağım

Sendikal Platform’un 29 Kasım tarihinde meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybedenleri anma ve hükümeti protesto etkinliğine kazada hayatını kaybeden Denktaş Mutluel’in oğlu ile İlayda Yeliz Öztürk’ün babası Salih Öztürk de katıldı. Acılı baba, Sendikal Platform’un anma eylemi esnasında “siyaset yapmayın” diyerek tepki gösterirken, sendikacılardan gelen cevap üzerine Denktaş Mutluel’in oğlu ve bazı sendikacılar arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Acılı baba anma etkinliği esnasında başka kazaların yaşanmaması ve başka canların yanmaması için bu yolu kapatacağını söyledi. “Canım pahasına da olsa bu yolu kapatacağım” diyen Öztürk, “Terör eylemi de dahil ne gerekiyorsa yapacağım. Bu bir cinayetti. Cinayetin de sorumluları var” diyerek tepkisini dile getirdi. İşçilerin sabahın köründe işe gittiğini ifade eden acılı baba, “bakanlar bile ek iş yapıyor. Bu ülkede ezilen tek kesim işçi kesimidir. Uykusuz, aç ve can güvenliğinden yoksun bir şekilde çalışıyorlar. Sendikalar kamu çalışanları için değil, işçiler için örgütlensin” şeklinde konuşarak isyanını dile getirdi.

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar