KıbrısManşet

Töre: Meskun yerlerde Rumlara mal iadesi sakıncalı

Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre dün UBP Milletvekilleri Ersin Tatar ve Aytaç Çaluda ile birlikte 78 yaşındaki bir Rum’a arsa iadesi yapılan  Kozanköy’ü ziyaretinde yaptığı konuşmada,  Taşınmaz Mal  Komisyonu’nun daha dikkatli kararlar alması, Yasasının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

“KKTC’ye Ruslar, İngilizler gelip yerleşebilir. Fakat KKTC’yi yöneten Dışişleri Bakanı’nın Rumlarla  Rusları, İngilizleri aynı kefeye koyup anlayış ve hoşgörü istemesi asla kabul edilemez” diyen Töre,  Güney Kıbrıs’ta  Kıbrıslı Türklerin bıraktığı mülkler ve araziler, savaşlardan sonra uygulanan mal takası, 1926’da Türkiye ile Yunaistan arasında imzalanan mal ve nüfus mübadelesi ile  iki devletin varlığı gibi unsurarın da dikkate alınması gerektiğini kaydetti.

Türk tarafı suçlu statüsüne tabi tutulmamalıdır

Töre,yazılı açıklamasında,  “Devletten devlete çözümler üretilmeli, bireysel başvurularla Türkiye ve Türk tarafı suçlu muamelesine tabi tutulmamalıdır” dedi.

Töre, meskun yerlerde Komisyon’un Rumlara mal iade etmesinin sakıncalarının  ortada olduğunu, Yasanın aynısının Güney Kıbrıs’ta da oluşturulması gerektiğini, tek taraflı olunca siyasi eşitliği ortadan kaldırdığını kaydetti.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı