KıbrısManşet

TKP-YG: Hükümetin güneyde çalışan işçilere tutumu insani değildirToplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler Merkez yönetim Kurulu, yazılı bir açıklama yaparak, güneyde çalışan Kıbrıslı Türklerin yaşadığı mağduriyete tepki gösterdi
“İnsanlarımızın mağduriyeti ve dışlanması kabul edilemez”

Açıklamada şu satırlara yer verildi;Hükümetin Güney Kıbrıs’ta çalışan işçilerin işyerlerine gitmesiyle ilgili tutumu yanlıştır ve hiç de insani değildir. Daha ilk uygulamadan utanç verici gelişmeler yaşanmaktadır. Hükümette bulunmak, anayasanın ve yasaların verdiği yetkileri kullanmak anlamındadır.

Hiçbir hükümet üyesinin yurttaşlara, “Gidiniz ve bir ay gelmeyeniz” demeye hakkı yoktur.  Yapılması gereken vatandaşımızın sağlığını korumak ve ekonomik olarak zorda olan insanlarımıza devlet olarak sahip çıkmaktır.

Vatandaşımız eğer Covid 19 pandemisi nedeniyle Güneye geçemiyorsa ve halen Güney risk taşıyorsa, ekonomik olarak vatandaşımızı desteklemek ve mağduriyetini gidermek hükümetin görevidir.

“Çözüm karşıtlığına dayanan bir istismar konusu ise…”

Sağlık komitesinin Güney Kıbrıs’a geçişlerle ilgili görüşü ortadadır. Gerekli testler ve önlemler alınması kaydıyla geçiş ve günübirlik dönüşlerin ancak böyle mümkün olacağı görüşü bulunmaktadır.

Eğer insanımız için gerekli ekonomik destek alınmaz ise bu yapılanlar kendi insanımıza zulümden başka bir sonuç vermeyecektir. Hatta bugün bu tartışma çözüm karşıtlığına dayanan bir istismar konusu ise durum daha da vahimdir.

Virüs ile ilgili şartlar oluştuğunda ve gerekli tedbirler alındığında elbette ki geçişler açılacaktır. Biz de dünyayla bağlantımızı yeniden kurma durumunda olacağız.

Dolayısıyla dünya ile irtibatta olabilme önceliği unutulmadan Türkiye ve Güney Kıbrıs’la geçişlerimiz siyasi malzemelere konu olmamalıdır. Öncelikli konumuz insan sağlığı olduğu da asla unutulmamalıdır.

Ülkemiz içindeki tedbirleri düşünmemiz gerektiği gibi KKTC dışından geliş ve gidişlerle ilgili virüs denetimini de elden bırakmamalıyız.

Bu süreçte, siyasi tartışmalar yerine uzmanlığa dayalı ve bilimsel görüşleri dikkate alan siyasi bir politikadan asla vazgeçmemeliyiz.

Başa dön tuşu