Tiryakiler sigarayı Kuzey’den alıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Kıbrıs

Tiryakiler sigarayı Kuzey’den alıyor

Tiryakiler sigarayı Kuzey’den alıyor

Güney Kıbrıs’ta tütün ve tütün ürünleri fiyatlarının yüksek olmasından ötürü Kıbrıslı Rumların KKTC’ye yöneldiği, aynı zamanda sigara kaçakçılığının kontrol edilemez boyutlar aldığı iddia edildi.

Alithia Gazetesi “Kıbrıslıların Sigara İçin KKTC’ye Dönüşü… Daha Ucuz ve Kaçakçılık Aşırıya Varıyor” başlıklarıyla verdiği haberinde, Kıbrıslı Rumların, sigara temin etmek için çözümü KKTC’de bulduğunu ileri sürdü.


Rum Meclisi’ne konu oldu…
Rum Meclisi Ekonomi Komitesi’nde pazartesi, tütün ve tütün ürünleriyle ilgili bir yasa önerisinin görüşüldüğü sırada, KKTC’de sigara fiyatlarının, Rum tarafındakine göre neredeyse yarı yarıya olduğu, bunun neticesinde Rum Yönetiminin gelir kaybetmekte olduğunun belirtildiğini aktardı.
Toplantı sırasında, yetkililerin ortaya koyduğu verilere göre, tüketim vergisinin arttığı 2013 yılının ilk dört ayında, sigara tüketiminin yüzde 20,6 düştüğünü, devletin özel tüketim vergisinden elde ettiği gelirlerin yüzde 16 düştüğünü kaydeden gazete, tütün tüketiminin yüzde 56 düştüğünü, devletin gelirlerinin ise yüzde 6,24 arttığını belirtti.

Tiryakiler Kuzey’e yöneldi…
Habere göre sigara tüketimindeki düşüşü yorumlayan tütün ürünleri şirketleri temsilcileri, bunun, ekonomik krizden dolayı birçok Kıbrıslının sigarayı bıraktığı anlamına gelmediğini söylediler.
Sadece tütün ve tütün ürünlerini, Rum tarafına göre çok daha ucuza satıldığı KKTC’den temin ettiklerini savunan temsilciler, KKTC’den sigara kaçakçılığının kontrol edilmez boyutlar aldığını da öne sürdü.
Temsilciler, sigara ve tütün satışında düşüş kaydedilirken, sigara kağıdı satışlarında artış olduğu örneğini de verdiler.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar