Küçük: Güvensizlik önergesinin anlamı kalmadı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Kıbrıs

Küçük: Güvensizlik önergesinin anlamı kalmadı

Küçük: Güvensizlik önergesinin anlamı kalmadı

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, Ulusal Birlik Partisi’nin “UBP Hükümeti’ne karşı verilen güvensizlik önergesinin kabul edilmesi halinde kendi dışında kurulması hesaplanacak herhangi bir hükümete katılmamaya ve/veya destek vermemeye” karar verdiğini açıkladı.

Küçük, toplanan UBP Parti Meclisi’nin, kurulacak seçim komitesinin 28 Temmuz’da gerçekleştirilecek seçimlerle ilgili aday tespit ve sıralamasını belirlemesi yönünde karar aldığını da belirtti.
Başbakan Küçük, saat 19.45 sıralarında Başbakanlık’ta basına açıklamalarda bulundu ve Parti Meclisi ve Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildiğini ve alınan kararları duyurdu


Küçük: Zaman daraldı
Aday tespitleri Parti Meclisi toplantısında ise aday tespitleri ve aday sıralamalarının nasıl olacağı konusunun ele alındığını söyleyen Başbakan Küçük, sürenin kısalığı da dikkate alınarak aday tespitlerinin ve aday sıralamalarının yönteminin belirlendiğini kaydetti.
Genel başkanın başkanlığında bütün bölgelerin temsiliyeti dikkate alınarak kurulacak olan ve 28 Temmuz’da gerçekleştirilecek olan seçimlerde aday olmayacak kişiler arasından oluşturulacak bir seçim komitesinin aday tespit ve sıralamasını belirlemesinin kararlaştırıldığını belirten Küçük, komiteye her kazadan en az iki üyenin katılacağını da söyledi. Konuyla ilgili olarak uzun tartışmalar olduğunu, delegelerin kura usulü, delege yöntemi gibi farklı görüşler de ortaya koyduğunu ifade eden Küçük, ancak yapılan oylamada 77 parti üyesinin 74’ünün seçim komitesi kurulmasından yana oy verdiğini belirtti.

“Güvensizlik oylaması” ile ilgili karar alınmadı
İlerleyen günlerde oluşturulacak olan Genel Yönetim Kurulu’nda bu konuların konuşulacağını da dile getiren Küçük, Parti Meclisi’nin güvensizlik oylamasıyla ile ilgili bir karar aldığını da kaydetti ve kararı basına okudu.

“Hiçbir manası kalmamıştır”
Küçük, kararda 28 Temmuz 2013’te milletvekilliği erken genel seçimleri yapılacağından “Halkın özgür iradesine başvurulmasına karar verilen bu ortamda, erken seçim kararından önce verilen ‘güvensizlik’ önergesinin görüşülmesin, oylanmasının veya kabul edilmesinin hiçbir manası kalmamıştır” denildiğini kaydetti. Anayasanın “güvensizliği” Meclis’in hükümete yönelik bir denetim aracı olarak öngördüğünü ve Cumhuriyet Meclisi’nde güvensizlikle karşılaşan bir hükümet yerine Meclis’in güvenine dayalı yeni bir hükümetin kurulmasının hedeflendiğini belirten Başbakan Küçük, iki aydan kısa bir süre içerisinde kurulacak herhangi bir hükümetin güven oyu alsa bile herhangi bir hükümet programı uygulaması, halka yönelik icraat yapması ve halka hizmet etmesinin olanaksız olduğunun da kararda yer aldığını söyledi. Küçük tarafından okunan kararın devamı şöyle:”Kaldı ki mecliste temsil edilen siyasi partilerim açıklamaları, kararları partilerin milletvekili sayıları dikkate alındığında, UBP hükümeti sonrası, iki ay için hayişkar bazı grup başkanı veya milletvekillerinin, Anayasamızın öngördüğü ‘güvenoyu alabilecek bir hükümet’ kurmalarının imkansız olduğunu ortaya koymaktadır. Demokrasinin ve hukuk devletinin işleyişlini kolaylaştırmak, halka hizmet ve halkın üstün çıkarlarını korumak için Anayasamızın öngördüğü bir denetim yolu olan güvensizlik önergesi yolu, makam, koltuk ve doyumsuz hırs peşinde koşanların iki aylık koltuk kapma yolunu açmak için kullanılmaya çalışılıyor. Devlet yönetiminde sorumluluk taşıyan herkese, anayasal ve demokrasimize karşı vicdani sorumluluklarını bir kez daha hatırlatıyor ve basiretsiz yolu kapamaya davet ediyoruz. Parti Meclisimiz bu düşüncelerle, UBP Hükümeti’ne karşı verilen güvensizlik önergesinin kabul edilmesi halinde Ulusal Birlik Partisi’nin kendi dışında kurulması hesaplanacak herhangi bir hükümete katılmamaya ve/veya destek vermemeye karar verir.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar