Kaşif: Uzun bir yola çıktık - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Şubat 1, 2023
Kıbrıs

Kaşif: Uzun bir yola çıktık

Kaşif: Uzun bir yola çıktık

“DP’ye dönmek için plan yaptığım yönündeki görüşler hayal ürünüdür” ifadesini kullanan Kaşif, senaryo yazan ve oynayan kişinin İrsen Küçük olduğunu belirtti. Kaşif, “Küçük, aynaya bakarsa, kimin planlar içerisinde olduğunu görecektir” dedi

“Seçilecekler, ardından da UBP’ye dönecekler” şeklindeki söylemlere de yanıt veren Kaşif, DP ile yapılacak uzlaşıya kısa bir birliktelik olarak bakmadıklarını söyledi. Kaşif, bu nedenle ince eleyip sık dokunduğunu, hiçbir ön koşul olmadan her şeyi masaya yatırdıklarını belirtti


Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, “Gelinen aşamada Türkiye yetkilileri ile istişare etmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna, “Devlet yönetimine talip olanlar sorunların nasıl çözüleceğini de bilir” diyerek, icazet almak için değil, istişare etmek için görüşme yapılabileceğini vurguladı

Havadis ÖZEL
Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, Demokrat Parti’ye dönmek ya da UBP’yi bölmek için plan yaptığına yönelik iddiaları yalanladı. Gelinen aşamada Demokrat Parti ile “uzun süre ve dört dörtlük siyaset yapmak” için görüştüklerinin altını çizen Ahmet Kaşif, “Ülkede her kesimden yükselen feryadı görmezden gelemeyiz. Başarılı olmak için yeni bir yola girdik. Başarmak için çalışacağız. Başaramazsak da, çekilmesini biliriz” dedi.
Seçilmelerinin ardından UBP’ye dönmelerinin söz konusu olmadığını belirten Kaşif, “Herhangi bir komplo ya da siyasi oyun peşinde değiliz. Siyasi oyun peşinde olanlar bellidir” diyerek UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük’ü suçladı.

Taçoy’u önce onayladı, sonra caydı
Kaşif, UBP Genel Başkanı İrsen Küçük ile genel sekreterlik konusunu masaya yatırdıklarını belirtti. Bu görüşmede, “Parti seçime girecek.
Genel sekreterin, partinin yükünü çekebilecek bir isim olması gerekir” dediğini ve bu ismin de Hasan Taçoy olduğunun bizzat İrsen Küçük tarafından ifadelendirildiğini anlatan Kaşif, “Daha sonra Lefkoşa istemiyor diyerek Taçoy’a onay vermeyen de Küçük oldu” dedi.
Kaşif, Başbakan tarafından İlkay Kamil’in Girne örgütü istemediği için, Kemal Dürüst’ün Güzelyurt ilçesi tarafından istenmediği için genel sekreter yapılmadığını anlatarak, şöyle devam etti:
“Hasan Taçoy ismini söyleyen Küçük oldu. Partimizi seçime hazırladığımız bir dönemde, esas yük genel sekreterin omzundadır.
Genel başkan bana Ahmet Eti ismini önerdi. Daha sonra kendisi de kabul etti ki, Eti bu işi yapamayacak. Necdet Numan ismi için de yetersiz olduğu konusunda uzlaşmıştık. Daha sonra uzlaşıdan vazgeçen ve tüzüğü çalıştıracağını söyleyen de Sayın Küçük’tü.
Ben kendisine yanlış yaptığını söyledim. Bana ısrarla tüzüğe göre hareket edeceğini vurguladı.
ABD’ye gidip gelmesini söyledim, bunu da dinlemedi.
Bizzat Necdet kardeşimiz için Sayın Küçük delegeleri aradı. Partiyi kucaklayacak, iktidar yapacak bir genel başkana, bu tavırlar hiç yakışmıyor.”

“DP’ye dönme planı yapmadım”
Demokrat Parti’ye dönmek için plan yaptığı yönündeki iddiaları da reddeden Kaşif, aynı konunun sık sık gündeme gelmesini eleştirdi.
Kendisini “UBP’li olmamakla” suçlayan İrsen Küçük’ün, 1990 yılında, Yeni Doğuş Partisi’nin genel başkan yardımcısı olduğunu hatırlatan Kaşif, “Aynı listelerden seçime girdik. Ben Mağusa’da kazandım, o Lefkoşa’da kaybetti. Sonra da UBP’ye geçti. Şimdi beni DP’den gelmekle mi suçluyor?” diye sordu.
“DP’ye dönmek için plan yaptığım yönündeki görüşler hayal ürünüdür” ifadesini kullanan Kaşif, senaryo yazan ve oynayan kişinin İrsen Küçük olduğunu belirtti. Kaşif, “Küçük aynaya bakarsa, kimin planlar içerisinde olduğunu görecektir” dedi.

“Makam sevdalısı belli”
Kaşif, kendisinin UBP içerisinde bakanken parti başkanlığına aday olduğunu belirterek, “Bu ülkede tüm kesimler feryat ederken, ben buna kayıtsız kalamazdım” dedi.
Aday olmasa, bakanlıktan da alınmayacağını ifade eden Kaşif, “Kurultaya giderken, bakanlıktan beni almayacaktı. Ben aday oldum, beni öyle bakanlıktan aldı. Bakanlığa yapışıp kalsaydım, hiç bunlar olmayacaktı. Bizler makam peşinde değiliz. Makam peşinde olanlar, her türlü dalavereye başvuranlardır. Halkımız makam sevdalısı kimdir, çok iyi bilmektedir” ifadesini kullandı.

“Herkes özgürce davranacak”
Kaşif, “Sizinle birlikte UBP’den ayrılarak DP’ye katılacak olan var mı?” sorusuna Kaşif şu yanıtı verdi:
“Hiç kimsenin hür iradesine ipotek koyamayız. Bize gönül veren, doğru yolda olduğumuza inanlar varsa, bizimle birlikte yürüme hakları vardır.
Herkesin kendi hür iradesi vardır. KKTC insanı da bunları yapabilecek kabiliyettedir. Kimseyi zorla istifa edin, gelin demedik.
UBP tabanından aldığımız tepkilerle yola çıktık. Elbette ki, ‘Yapmayın’ diyenler de oldu. Ama çoğunluk da doğru yolda olduğumuzu söylüyor.
Ülkede feryat etmeyen kesim var mı? Halkımızın, insanımızın, üretici, çiftçi, sanayici, tüccarımızın sesini duymamak mümkün mü? Sessiz kalamayız. Makama yapışıp, insanımızın sesine kayıtsız kalamazdık. Geldiğimiz nokta da bunun ürünüdür.
Aday olabilecek arkadaşlarımızın hepsine kapımız açıktır. Bizimle gönül birliği yapan, bizimle hareket eden çok değerli insanlarımız DP’ye adaylık başvurusu yapabilir.
Bizim uğraşımız sağlam, kimsenin üzülmeyeceği bir çatıyı oluşturmak. Halkımız için en iyisi olan neyse onu yapmaktır.”

“Geçici bir yapı peşinde değiliz”
“Seçilecekler, ardından da UBP’ye dönecekler” şeklindeki söylemlere de yanıt veren Kaşif, DP ile yapılacak uzlaşıya kısa bir birliktelik olarak bakmadıklarını söyledi. Kaşif, bu nedenle ince eleyip sık dokunduğunu, hiçbir ön koşul olmadan her şeyi masaya yatırdıklarını belirtti.
“Bu birlikteliği, geçici bir yapı için kurmuyoruz. Günlerdir bu görüşmeler devam ediyor. Biz taşların dört dörtlük yerine oturtulmasını istiyoruz. İlelebet devam etmesini istiyoruz” ifadesini kullanan Kaşif, masada herhangi bir önkoşul ile yer almadıklarının da altını çizdi.

“Türkiye bizi biliyor”
Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, “Gelinen aşamada Türkiye yetkilileri ile istişare etmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna, “Devlet yönetimine talip olanlar sorunların nasıl çözüleceğini de bilir” diyerek, icazet almak için değil, istişare etmek için görüşme yapılabileceğini vurguladı.
Kaşif, “Şu an için kendimizi anlatmamıza gerek yok. Biz KKTC’de siyaset yapanlar ve devlet yönetimine talip olanlar, ülke insanının sorunlarını çözme yollarını bilmezse, bu işlere talip olmasınlar” dedi.
Kaşif, uzun süredir siyasette olduğunu hatırlatarak, “Bu noktada kendimizi anlatma gereği duymuyoruz. Gerek olursa da, belirli prensipler çerçevesinde elbette anavatanın yetkilileri ile görüşürüz” diye konuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar