ManşetSağlık

Tıp-İş: Kamuda hizmet çökecek

Tıp-İş düzenlediği basın toplantısında hem verileri paylaştı hem de uyardı. Devlet hastaneleri ve sağlık ocaklarında altyapı ve doktor eksiklikleri giderilmez ise sağlığın durma noktasına geleceği belirtildi

CİDDİ RAKAMLAR: Tıp-İş Başkanı Dr. Ahmet Varış: “Sağlıkla ilgili uygun takvimlendirme yapılmaz, personel, alt yapı ve yasal eksiklikler ivedilikle giderilmezse kamu sağlık hizmetleri durabilir. 300’e yakın kamu hekimi 2017’de 1 milyon civarında hasta muayene etti…”

LEFKOŞA ACİL’DE 91 BİN HASTA: “Girne ve Cengiz Topel Devlet Hastaneleri’nde akşam saat 23.00’ten sonra kayıt memuru yok, acile gelenler kayıtsız muayene oluyor. Acile başvuranlar poliklinikte muayene olanlardan fazla. Dr. Burhan Nalbantoğlu aciline geçtiğimiz yıl 91 bin 5 hasta başvurdu”

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) Başkanı Dr. Ahmet Varış, sağlıkla ilgili uygun takvimlendirme yapılmaz, personel, alt yapı ve yasal eksiklikler ivedilikle giderilmezse kamu sağlık hizmetlerinin durabileceği uyarısında bulundu.

Kamu hastanelerinde 300’e yakın hekimin 2017’de bir milyon civarında hastayı muayene ettiğini kaydeden Varış, Girne ve Cengiz Topel devlet hastanelerinde akşam saat 23.00’ten sonra kayıt memuru bulunmadığına da dikkat çekti.

Tıp-İş’in dün düzenlediği basın toplantısında konuşan Varış, “Girne ve Cengiz Topel’de akşam 23.00’ten sonra acile başvuran hastaların tamamı kayıt yaptırmadan muayene oluyor” dedi.

Ülke genelinde acile başvuranların poliklinikte muayene olanlardan fazla olduğuna dikkat çeken Tıp-İş Başkanı Varış, sadece Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi aciline geçtiğimiz yıl 91 bin 5 hastanın başvurduğunu belirtti. Varış, Cengiz Topel’de acile başvuran toplam hasta sayısının polikliniğe başvuran hasta sayısından yüzde 20 fazla olduğuna işaret etti.

Nüfusun 300 bin olduğu yönündeki açıklamalara işaret eden Varış, siyasi erke, “Bir yıl içinde sadece kamu sağlık merkezlerinde yapılan muayene sayısının 1 milyon dolayında olmasını nasıl açıklayabiliriz?” diye sordu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün her bir hasta için önerdiği muayene süresinin 20 dakika olduğunu belirten Varış, “5-6 dakikalık aralıklarla hasta muayenesi yapılması çağdaş sağlık sistemlerinde kabul edilmiyor. Ülkemizde de bunun dünyadaki kriterler çerçevesinde düzenlenmesini öneriyoruz” dedi.

Varış, “Devletin denetim görevini yapamadığı bir ülkede halkın sağlığını korumak ve hastalıkların gelişimini önlemek ne denli mümkündür?” diye de sordu.

Lefkoşa’da 219 bin 141 kayıtlı hasta muayene edildi

Buna göre, 2017’de Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görev yapan 149 hekim, 219 bin 141 kayıtlı hastayı muayene etti. Acil serviste değerlendirilen hasta sayısı ise 91 bin 5. 2017’deki ameliyat sayısı 6 bin 33.

Gazimağusa’da acil servise başvuru 80 BİN 323

Gazimağusa’da geçtiğimiz yıl görev yapan hekim sayısı 47. Kayıtlı poliklinik sayısı 84 bin 312. Acil servise başvuru: 80 bin 323. Ameliyat sayısı bin 702

Girne’de 986 ameliyat

Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde görev yapan hekim sayısı 24. Kayıtlı poliklinik sayısı 83 bin 813. Acil servise başvuran hasta sayısı 82 bin 918. Ameliyat Sayısı 986.

Cengiz Topel’de acilde değerlendirilen hasta 46 bin 632

Cengiz Topel Hastanesi’nde görev yapan hekim sayısı 9. Kayıtlı poliklinik sayısı 38 bin 321. Acil servise başvuru 46 bin 632. Ameliyat sayısı 223.

“Girne ve Cengiz Topel’de geceleri kayıt memuru yok”

Varış, Girne ve Cengiz Topel devlet hastanelerinde akşam saat 23.00’ten sonra kayıt memuru bulunmadığını ifade ederek, bu saatten sonra acile başvuran hastaların tamamının kayıt yaptırmadan muayene olduğunu söyledi.

Cengiz Topel’de acile başvuran toplam hasta sayısının polikliniğe başvuran hasta sayısından yüzde 20 fazla olduğuna da dikkat çekti.

Barış Ruh’ta 7 hekim bir yılda 19 bin 632 hasta gördü

Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde görev yapan hekim sayısı. 7. 2017’de kayıtlı poliklinik sayısı 19 bin 632.

Temel Sağlık Dairesi’ne bağlı 20 sağlık merkezi ve ocağında görev yapan hekim sayısı 40. Poliklinik muayene sayısı 113 bin 207.

“Hastaların yüzde 20 ile 30’u kayıt dışı muayene edildi…”

2017’de kamuda 276 hekim görev yaptı. Toplam kayıtlı poliklinik 558 bin 426. Toplam acil başvurusu: 300 bin 878. Toplam muayene: 859 bin 304. Toplam ameliyat sayısı 8 bin 944

Varış, “Yetersiz kayıt memuru ve tıbbi sekreterlik hizmetlerinden dolayı yüzde 20 ile 30 hasta kayıt dışı muayene edildi. Yani bir milyon gibi bir rakamdan bahsediyoruz” dedi.

Varış’tan “Kamu sağlık hizmetleri durabilir” uyarısı

Varış, “En kısa zamanda uygun bir takvimlendirme yapılıp eksiklikler ivedilikle giderilmediği takdirde tüm kamu sağlık merkezlerindeki personelin özveriyle yürütmeye çalıştığı kamu sağlık hizmetlerinin durabileceğini belirtir, sendika olarak ‘daha nitelikli bir kamu sağlık hizmeti sunumunda’ her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu bildiririz” şeklinde konuştu.

Varış, basının sorularını da yanıtladı.

“Genel grev uyarısı mı veriyorsunuz?” “Yeni yönetimden umutlu musunuz? “Sağlıktaki sorunlar neden Meclis’te bu kadar hekim varken çözülmüyor?” gibi soruları cevaplayan Varış, gerekli durumlarda sendikal mücadeleyi yükselteceklerini, umudun her zaman var olduğunu, mesleklerinin doğasında bulunduğunu, sağlıkta devlet politikası olmadığı için sağlıktaki sorunların yıllardır sürdüğünü söyledi.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı