KıbrısManşet

Tıp-İş eylemi askıda, protokol imzalanıyor


Tıp-İş Başkan Sıla Usar, 8 Mayıs’tan bu yana kamu hastanelerinde acil servisler dışında sürdürdükleri grevi askıya aldıklarını açıkladı.

Usar, geçtiğimiz akşam Sağlık Bakanlığı tarafından kendilerine sunulan protokolün bu sabah tüm bölgelerde ele alınıp tartışıldığını ve oy çokluğu ile eylemin askıya alınması kararının verildiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, Tıp-İş ile protokolün saat 17.30’da imzalanması için sendikayı Bakanlığa davet ettiklerini açıkladı. Protokolün imzalanmasının ardından hastanelerde 8 Mayıs’tan bu yana devam eden doktorların eylemi kalkmış olacak.

Sıla Usar, BRT’de yaptığı açıklamada, grevin hala devam ettiğini ve sağlık bakanlığı ile protokolün imzalanmasının ardından eylemlerinin askıya alınacağına vurgu yaptı.

Askıya alma kararlarının hak arama eylemlerinden vazgeçtikleri anlamına gelmediğini de ifade eden Sıla Usar, kendilerine sunulan protokoldeki takvimlendirmenin yakından takipçisi olacaklarını ve verilen sözün yerine getirilmemesi halinde eylemlerine daha şiddetli şekilde devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Tıp-İş Başkanı Sıla Usar’ın bu açıklamasının ardından BRT’nin sorularını yanıtlayan Kemal Deniz Dana, Tıp-İş’in bu kararının ardından protokolün imzalanması için sendikanın saat 12.30’da Bakanlığa davet edildiğini söyledi.Başa dön tuşu