Thalassaemia hastaları endişeli - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
KıbrısManşet

Thalassaemia hastaları endişeli

Duygu ALAN

KKTC’de her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayı nedeni ile kan bağışı oranı düştü. Kan bağışlarının azalması Thalassaemia hastalarını da endişelendirdi.

Thalassaemia Derneği’nden yapılan açıklamada, şuan için bir kriz durumu olmadığı, Kan Bankası’ndaki stok ile hastalara sadece birer ünite kan verilerek idare edilmeye çalışıldığı, belirtildi.


Kan bağışlarının artmaması halinde ileriki günlerde ciddi sıkıntı yaşanabileceğini belirten dernek yetkilileri, kurum, kuruluş ve vatandaşlara “Lütfen kan bağışı yapın” diyerek çağrıda bulundu.

En az iki ünite

Ülkemizde aktif 152 Thalassaemia hastası var ve Thalassaemia hastası her bireyin ayda en az 2 ünite kan alması gerekiyor.

Buna göre, sadece Thalassaemia hastalarının aylık kan ihtiyacının karşılanması için Kan Bankası’nın stoklarında her ay 304 ünite kan olması gerekiyor.

Hastalar endişeli

Havadis’e ulaşan Thalassaemia hastası bazı vatandaşlar, Ramazan ayı münasebeti ile kan bağışlarının azaldığını bu sebeple ayda en az iki ünite kan almaları gerekirken ihtiyaçları olan kanı, kan bankasından tedarik edemediklerini, stok yetersizliği sebebi ile ancak birer ünite kan alabildiklerini kaydetti. Thalassaemia hastası vatandaş, ay içerisinde sıkıntının artmasından endişe duyduklarını ifade etti.

Artık yakınlarından da kan istemeye yüzleri kalmadığını söyleyen Thalassaemia hastası, “Kan Bankası aynı zamanda acil hastalar içinde kan tedarik ediyor. Kan bağışları az olduğu zamanlar doğal olarak Thalassaemia hastaları ihtiyacı olan kanın tamamını Kan Bankası’ndan alamıyor. Mecburen eş, dost, tanıdıktan kan istiyoruz ancak bir kişi en fazla 4 ay aralıkla kan verebiliyor. Dolayısıyla kanı kendi imkanlarımız ile bulmakta da sıkıntı yaşıyoruz. Artık yüzümüz de kalmadı. Çaresiziz. Duyarlı vatandaşların insafına sığınıyoruz” diye konuştu.

Bakanlığa çağrı

Thalassaemia hastaları, bakanlık yetkililerine de çağrıda bulundu. Her hastanın ayda en az 2 ünite kan alması gerektiğine vurgu yapan hastalar, Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunarak, acil kan bağışı kampanyası başlatmasını istedi.

Thalassaemia hastası bazı vatandaşlar, Kan Bankası’na yapılan bağışların sadece Thalassaemia hastaları için değil, acil hastalar için de kullanıldığını belirtti.

Bazı dönemler üst üste gerçekleştirilen büyük ameliyatlar sebebi ile kan bankasında stokların tükendiğine vurgu yapan Thalassaemia hastaları, “Zaten Ramazan nedeni ile bağışlar azaldı, bir de bu tip acil vakalar yaşanırsa Thalassaemia hastaları ciddi mağduriyet yaşayacak. Bakanlık bir an önce önlemini almalıdır” dedi.

Ahmet Varoglu
Ahmet Varoglu

Varoğlu: İdare etmeye çalışıyoruz

Thalassaemia Derneği As Başkanı Ahmet Varoğlu, yapılan kan bağışlarının Thalassaemia hastaları için yaşamsal öneme sahip olduğuna vurgu yaparak, her hastanın üç haftada bir 2 ünite kan alması gerektiğini, kan alma günü geçmiş bir hastanın en fazla 6 gün sağlıklı kalabileceğini ifade etti.

Ramazan ayı nedeni ile kan bağışlarının azaldığına dikkat çeken Ahmet Varoğlu, şuan için bir kriz yaşanmadığını ancak en kısa sürede bağış yapılmaması halinde Thalassaemia hastalarının ciddi sağlık sorunu ile karşılaşabileceğini kaydetti.

Varoğlu, “Kan Bankası’nda stok sınırlı olduğundan şuan Thalassaemia hastalarına ancak birer ünite kan verilebiliyor. Hiç kan alamama durumu yok ancak bir Thalassaemia hastasının sağlıklı olabilmesi için üç haftada bir 2 ünite kan alması gerekiyor” dedi.

Ahmet Varoğlu, kurum, kuruluş ve vatandaşlara “Lütfen kan bağışı yapın” diyerek çağrıda bulundu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar