Tepebaşı’nda gençler arsa istiyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Kıbrıs

Tepebaşı’nda gençler arsa istiyor

Tepebaşı’nda gençler arsa istiyor

Ceren ÖZBİL

Kırsal kesim arsası dağıtılacağı yönünde defalarca söz verilen Tepebaşı gençlerine hala kırsal kesim arası dağıtılmadı. Tepebaşı’nda yeni evlenen birçok çift kırsal kesim arsası dağıtılmaması nedeniyle yaşamlarını anne ve babalarının evlerinde sürdürüyor. Ayrıca bölgedeki gençlerin büyük bir çoğunluğunun işsiz olması nedeniyle gençler arsa alıp, evlerini inşa etmekte de sorun yaşıyor.


Kararlı: Kırsal kesim arsası hala dağıtılmadı
Havadis’e konuşan Tepebaşı Muhtarı Necati Kararlı, köydeki en büyük sorunun gençlere kırsal kesim arsası dağıtılmaması olduğunu söyledi. Köy gençlerinin büyük bir çoğunluğunun işsiz olması nedeniyle arsa satın alıp evde yapamayacak dururumda olduklarını kaydeden Kararlı şu ifadeleri kullandı:
“Gençlerimiz 3 kez kırsal kesim arsası dağıtılacağı sözlerine inanıp para yatırarak müracaat etti. Ancak hala kırsal kesim arsası dağıtılmadı. Köyümüzde bulunan birçok gencin işsiz olması nedeniyle arsa alıp kendi evini inşa etme şansı yok. Bu nedenle yeni evlenen çiftler ailelerinin yanında kalıyor.”


Kırsal kesim arsası dağıtılacağı yönünde defalarca söz verilen Tepebaşı gençlerine hala kırsal kesim arası dağıtılmadı

 

Arsa verilmedi, köyden taşınmak zorunda kaldı
Tepebaşılı Tuncay Çakır, tepebaşında kırsal kesim arsası dağıtılması nedeniyle köyüne ev yapamadı. Kendi köyüne ev yapamayan Çakır çareyi eşinin köyü olan Geçitköye taşınmakta buldu. Çakır şu şekilde konuştu: “Ben Tepebaşılıyım. Ancak bize birçok kez söz verilmesine rağmen ihtiyaçlı olan gençlere kırsal kesim arası dağıtılmadı. Ben de evimi eşimin köyünde yaptım. Ancak birçok genç bu şansı da bulamıyor. İhtiyaçlı olan gençlere kırsal kesim arsası dağıtılmalıdır.”
 

“Ağılıma elektrik istiyorum”Tepebaşılı İbrahim Gürşan, Tepebaşı ağıl bölgesinde kendisine yer verilmediği için ağılını kendi arazisinin içine yaptı. Ancak bu sefer de ağılını taşıdığı araziye elektrik bağlanmadı.
Gürşan şu şekilde konuştu:
“Ağıl bölgesinde bana yer verilmediği için hayvanlarımı kendi arazime taşıdım. Ancak bu kez de arazime elektrik bağlamadılar. Elektrik yok diye hiçbir iş yapamıyorum. Ekmek paramı hayvancılıktan sağlayan birisiyim.”

 

“Ev ile verilmedi”
Kıbrıs’ın güneyinden göçmen olarak gelip Çamlıbel’e yerleşen Adnan İlhan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir ev bile alamadı. Güney’de hem Susuz’da hem de Malya’da malı olduğunu belirten İlhan şu ifadeleri kullandı:
“38 senedir Kuzey’de yaşıyorum. 30 ay askerlik yaptım. Güney’de malımız vardı. Burada bir ev bile alamadım. Kaldığım evin bile tapusunu vermediler. Tapu Dairesi’ne gittiğimde koçanı vermeyeceklerinin belgesini istedim. Onu da vermediler.”

 

Lale Festivali hazırlıkları başladı

Tepebaşılılar, 16 ve 17 Mart tarihlerinde gerçekleşecek, Lale Festivali için hazırlanıyor. Bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek olan festival adını bölgede yetişen lalelerden alıyor.
İki gün sürecek olan festivalde yine köy meydanına stantlar kurulacak ve birçok etkinliğe yer verilecek.

Komutanın bahçesinden yayıldı
Efsaneye göre güzel bir gönümü sahip bu laleler bölgeye yıllar önce Tepebaşı’nda kalan Osmanlı komutanın evinin bahçesine ekmesiyle bölgeye yayıldı. Osmanlı komutanının evinin bahçesinden uçuşan lale tohumları bölgenin dört bir tarafına dağıldı ve her yerde yetişmeye başladı.

Kulüp binası da kapandı
Tepebaşı’nda yaşayan gençlerin tek eğlencesi olan spor kulübü binası da şu an kullanmıyor. Tepebaşı gençleri boş ve kapıları açık bir şekilde bırakılan binanın yeninden spor kulübüne dönüştürülmesini istedi. Gençler, zaten bölgede yapabilecek bir faaliyet bulamadıklarını ve tek eğlencelerinin spor kulübünde bir araya gelerek sohbet etmek olduğunu söyledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar