Haber bekliyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mayıs 24, 2024
Güney Kıbrıs

Haber bekliyor

Haber bekliyor

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Rum ekonomisini kurtarma paketine Rusya’nın da katılımını sağlamak maksadıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den randevu almaya çalıştığı haber verildi.


Politis “Nikos Putin’i Derhal Görüşmeye Çağırıyor… Perde Gerisinde Randevu Alınmaya Çalışılıyor… Berlin’i De Ziyaret Edebilir” başlıklı manşet haberinde Anastasiadis’in, Troyka heyetiyle dün itibarıyla başlayan ve önümüzdeki günlerde devam edecek yoğunlaştırılmış müzakerelere paralel olarak, Güney Kıbrıs’a yurtdışında kaybettiği itibarını geri kazandırmak ve memorandum konusunda en kısa zamanda kesin bir anlaşmaya varmak maksadıyla meselenin siyasi yönünü ele aldığını yazdı.

Anastasiadis hükümetinden bir kaynağa dayanarak Anastasiadis’in bu çerçevede önümüzdeki haftalarda, mart ayı bitmeden üst düzey görüşmeler yapmaya çalışacağını yazan gazete Anastasiadis’in perde gerisinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den randevu koparmaya çalıştığını yazdı.

Habere göre Anastasiadis Moskova’ya yıldırım ziyaret gerçekleştirerek Putin’le –gayriresmi de olsa- bir görüşme yapmayı planlıyor. Halen Rum diplomatlar ve diğer unsurlar bu yönde çaba harcıyor. Anastasiadis’in, mevduatların tıraşlanmasını kabul etmeyeceği güvencesi vererek, Moskova’nın Rum ekonomisini kurtarma programına katılımını sağlamayı hedeflediği belirtiliyor.

Moskova dışındaki diğer önemli merkezlerde de benzer çabalar harcandığını, DİSİ Başkanı Vekili Averof Neofitu’nun ABD ziyareti ve ABD Maliye Bakanlığı yetkilileriyle gerçekleştirdiği temasların da bu çerçevede olduğunu belirten gazete, Anastasiadis’in önümüzdeki Pazartesi günü Atina’ya yapacağı ilk ziyaret ve Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras’la görüşmesinin de aynı derecede önemli olduğunu vurguladı.

Haberde, gerekli görülmesi halinde Anastasiadis’in önümüzdeki haftalarda Alman hükümet yetkilileriyle (Başbakan Angela Merkel ve diğerleri) temas etmek üzere Berlin’e de uçabileceği belirtiliyor. Rum Yönetimi Başkanı’nın 14-15 Mart’ta Brüksel’de gerçekleştirilecek Zirve toplantısı çerçevesinde AB’li ortaklarıyla da görüşme fırsatı yakalayacağı belirtiliyor.

Aynı gazete “Troyka Dişlerini Gıcırdatıyor… Şirketler Vergisi ve Özelleştirmeler Faslını Açtı” başlıklı haberinde ise Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) temsilcilerinden oluşan Troyka heyetinin Güney Kıbrıs’a agresif niyetlerle döndüğünü haber verdi.

Troyka ile müzakereler kırılma noktasında
Simerini “Müzakereler Kırılma Noktasında… Bankaların Planları ve Şirketler Vergisi Yakıcı Konular” başlıklı manşet haberinde Rum yönetimi ile Troyka’nın, mart sonuna kadar kredi sözleşmesine varmak için yürüttüğü müzakerelerin kırılma noktasına geldiğini, dün tüm gün devam eden görüşmelerde bankaların planları, kara para aklama ve şirketler vergisi üzerinde durulduğunu yazdı.

Habere göre Troyka-Maliye Bakanlığı görüşmelerine Anastasiadis hükümetinin yeni ihdas ettiği Ulusal Ekonomi Konseyi’nin Nobel ödüllü Başkanı Hristoforos Pissaridis’in de katıldı. Anastasiadis dün Köşk’te bankacılar, sendika ve işveren örgütü başkanlarıyla görüşerek görüşlerini dinledi, bugün de Bakanlar Kurulu’nu acil toplantıya çağırdı. Anastasiadis bu görüşmenin hemen ardından, öğle saatlerinde Troyka heyetiyle görüşecek.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar