Haritayı Yünanistan destekledi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Kasım 30, 2023
Güney Kıbrıs

Haritayı Yünanistan destekledi

Haritayı Yünanistan destekledi

 

Rum Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis dün, Atina’da Yunan meslektaşı Dimitris Avramopulos ile görüştü. Güney Kıbrıs’ın dış politikası ve Barış İçin Ortaklık konusu görüşmenin gündeminde bulunurken, iki bakan Kıbrıs sorunu ve ekonomik konuları da ele aldı.


Simerini Gazetesi “Geniş Kapsamlı Görüşme… İ. Kasulidis İlk Temasını Yunan Meslektaşı İle Yaptı” başlıklarıyla verdiği haberinde, İoannis Kasulidis’in, Dışişleri Bakanı sıfatı altında ilk ziyaretini dün Yunanistan’a yaptığını yazdı.

Gazete, görüşmenin gündeminde ekonomi, Kıbrıs sorunu, enerji ve bölgesel gelişmelerin yer aldığını yazdı.

Habere göre görüşmeden sonra basına açıklama yapan Kasulidis, Güney Kıbrıs’ın AB ile olan üyelik müzakerelerindeki Güney Kıbrıs-Yunanistan koordineli faaliyetlerinin ve başarılı işbirliğinin yinelenmesi yönündeki Güney Kıbrıs’ın arzusunu dile getirdi.

Dış politika ve barış için ortaklık

Kasulidis, açıklamasında, Güney Kıbrıs’ın dış politikasıyla ilgili stratejik yol haritası konusunda uzlaşmaya varıldığını belirtti.

Bunun en az iki yıl takip edileceğini belirten Kasulidis, “Bu haritasına, Güney Kıbrıs’ın, tutarlı ve güvenilir bir AB ortağı olarak, dış politikasının ağırlık merkezini değiştirmesi çabalarını dahil ediyoruz” şekilde izahatta bulundu.

Güney Kıbrıs’ın AB’nin diğer 26 üye-devletinden farklı olmak istemediğin ve bu yönde Barış İçin Ortaklık’a katılma yönünde çabalar gösterilmekte olduğunu belirten Kasulidis, bunun, Türkiye’nin reddini alarak “sorumluluklar oyununu” hedefleyen bir hareket olmadığının da üstünde durdu.

Kasulidis: Zamana ihtiyaç var

Kıbrıs sorununda da değinen Kasulidis, görüşmeler yeniden başladığında, başarıya ulaşma perspektifine ilişkin çok daha iyi koşullarla birlikte daha iyi bir ortamda gerçekleştirilmesi için iyi ve ciddi bir hazırlığın yapılması gerektiğini vurguladı.

“Sırf diyalog olsun diye diyalog” istemediklerini belirten Kasulidis, hedefli ve sonuçlu bir diyalog istediklerini söyledi.

Kasulidis, zemini güçlü hazırlamayı, Ulusal Konsey’in ortak tez ve ortak müzakere çizgisine varmasını, bu tezleri müzakereler masasında önermesini ve bu hedefin başarıya ulaşmasına yardımcı olacak daha iyi bir ortamın yaratılması yönünde hareket etmeyi istediklerini anlattı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar