Teminatla serbest kaldılar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Mayıs 28, 2024
KıbrısManşet

Teminatla serbest kaldılar

ömer-gültekin cumhur kurukızılcık

İnşaat işçisi Beyazıt Temiz’in ölümü ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan inşaat şirketi direktörü Ömer Gültekin ve taşreon firma yetkilisi Cumhur Kurukızılcık, dün mahkemeye çıkarıldı. Zanlılar suçlamaları reddetti

Evrim KAMALI


Gönyeli’deki bir otel  inşaatında yaşamını yitiren Beyazıt Temiz’in ölümü ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan inşaat şirketi direktörü Ömer Gültekin ve taşreon firma yetkilisi Cumhur Kurukızılcık, dün mahkemeye çıkarıldı.

Mahkemede ifade veren polis çavuşu Ahmet Kavan, Gönyeli’de, Yağmur Sokak’ta müteahhitliğini Çam Tour Leıser And Development Ltd’nin yaptığı şantiyenin 6. katında alçıpan işlemi yapmakta olan Beyazit Temiz’in 24 Şubat’ta tarihinde, saat 14.00 sıralarında dengesini kaybederek 11.90 metre yükseklikten beton zemine düştüğünü, Temiz’in olay yerinde öldüğünü söyledi.

Kavan, aynı tarihte olay yerinde yapılan soruşturmada, Temiz’in emniyet kemeri takmadığı, takmak arzusunda bile olsa emniyet kemerinin takılmasının sağlanmadığının ve güvenlik gereği kullanılması için herhangi bir sabit düzenek olmadığının tespit edildiğini mahkeme aktardı.

 

“Alınması gereken tedbirleri almadılar”

Kavan, soruşturma ışığında, Çam Tour and Leisur Development Co. Ltd’in direktörü 76 yaşındaki zanlı Ömer Gültekin ve taşeron firma CSR Trading Ltd’nin direktörü zanlı Cumhur Kurukızılcık’ın Çalışma Dairesi müfettişlerince desteklenen raporla birlikte, iş sağlığı ve güvenliği tüzüğüne göre uygun olarak yapı iskelesi kurma ve 2 metreden yüksek yerlerde çalışma konusunda alınması gereken tedbirleri almadığının tespit edildiğini anlattı.

 

“Zanlılar suçlamaları kabul etmedi”

Kavan, 26 Şubat tarihinde her iki zanlıya da  “İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’na aykırı hareket” suçları ile ilgili dava tebliği yapıldığını ve zanlıların suçlamaları kabul etmediğini mahkemeye aktardı.

Yürütülen soruşturmanın zanlıların etki edebileceği aşamasının sona erdiğini belirten Kavan, ileride davaları görüşülünceye kadar uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.

 

Teminata bağlandılar

Yargıç Cenkay İnan, zanlıların yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, seyahat belgelerini polise teslim etmeleri ve KKTC vatandaşı birer kefilin 50 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması koşuluyla tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar