KıbrısManşetRöportaj

TDP yönetimi Ortam’ı istemedi


Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Ortam’ın yaşaması için kendisinin ciddi borç ödediğini söyledi. Çakıcı, Ortam’a sahip çıkarken, TDP yönetimine yüklendi

ÇALIŞAN HAKKI ÖDENMEDİ: Mehmet Çakıcı: Ortam Gazetesi TDP’nin yayın organı değil TKP’nin ve camianın değeridir. Şu anda da TKP Yeni Güçler var olan değerlerine sahip çıkıyor. Emek hakkından bahsedenler çalışanların ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta hakkını dahi  ödemiyorsa, susup utanmaları gerekir

 KİMSE BORÇ YÜKÜNÜN ALTINA GİRMEDİ: Çakıcı: 2009’da sermaye artırımına gidilmesi ve borcun biri tarafından yüklenilmesi gerekiyordu. Esat Varoğlu dahil şu an TDP içerisindeki arkadaşların hiçbiri 300 bin TL’lik borcun altına girmek istemedi. O dönem gazetenin kapanmaması için tüm hissedarların imzasıyla bu yükün altına biz girdik

 ‘DEVREDEYİM’ DEDİM KİMSE İSTEMEDİ: Çakıcı: TDP Genel Başkanlığından ayrıldıktan sonra Cemal Özyiğit’e ‘ben ayrılıyorum, yeni yönetim gelip bu borçları devralsın’ dedim. Ancak ne başkan ne de MYK’dan kimse bu borcu ve hisseleri devralmak istemedi. Aksine bu gazeteyi kapatmak istediler

 BİR SONRAKİ YÖNETİME DEVREDECEĞİM: Çakıcı: Ortam Gazetesi Toplumcu Kurtuluş Partisi geleneğinindir. Mehmet Çakıcı’nın veya başkasının değildir. Ben benden sonraki yönetime ve Merkez Yürütme Kurulu’na hisseleri devredeceğim. Ama gazeteyi yaşatarak ve hayatta devredeceğim

Bertuğ TOPAL

Mehmet Çakıcı ve Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) arasındaki gergin ortam, istifalara rağmen devam ediyor. Hiç beklenmedik bir şekilde TDP’ye ait Ortam Gazetesi,  Mehmet Çakıcı ve arkadaşları tarafından kurulan Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP- YG)’ye geçti.

Cemal Özyiğit ve arkadaşları, “Ortam Gazetesi ile artık ilgimiz yok” derken, hukuksal anlamda haklı olan Mehmet Çakıcı’nın “etik anlamda”  yanlış yaptığını düşünüyor.

TDP Genel Başkanı olduğu dönemde, TKP’den devredilen envanter arasında yer alan Ortam Gazetesi’nin yaşaması için, cebinden adeta bir servet harcayan Mehmet Çakıcı, hisselerin de sahibi olmuştu.

TDP’den istifa ederken, Ortam Gazetesi hisselerini, borcu ile birlikte devretmek isteyen Mehmet Çakıcı, borcu devralmaya kimsenin yanaşmaması üzerine, Ortam ve TKP ismini yeniden birleştirmeyi uygun buldu.

Hafta içerisinde, Ortam Gazetesi’ne ait envanteri de alan Mehmet Çakıcı, yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Mehmet Çakıcı, tüm suçlamaları reddederek, Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit’e, yine Havadis aracılığı ile yanıt verdi.

Mehmet Çakıcı

“Sermaye artırımı şarttı”

TKP-YG Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, 2007’de başkan olduğu dönemde Ortam Gazetesi’nin 300 bin TL civarında borcu olduğunu ifade ederek Ortam Gazetesi’nin çok zorluklarla çıkarılan bir gazete olduğunu söyledi.

2009’da dönemin direktörü Özal Ziya’nın emekli olmak istemesi ile yeni bir direktör atamak istediklerini kaydeden Çakıcı, Mehmet Eş’i direktör olarak atamaya kalktıklarında ‘yasa gereği Özal Ziya’nın geriye dönük İhtiyat Sandığı ve Sigortası’nın ödenmesi gerekir’ cevabıyla karşılaştıklarını söyledi.

 

“Ciddi borç yükü kimse tarafından üstlenilmedi”

Çakıcı, kendisi haricinde 8 hissedarın daha bulunduğunu kaydederek 2009 yılında da Ortam Gazetesi’nin ciddi bir borç yükü altında olduğunu kaydetti.

Çakıcı o süreci şöyle anlattı:

“Direktör değişimine gitmek demek borçları yüklenmek demektir. Kimse borçları yüklenmek istemedi. İki noktaya gelindi. Ya gazete kapatılacaktı, ya da sermaye artırımı yapılarak devam edilecekti. Benim Hissedarlar, Esat Varoğlu ve arkadaşları bu borcun altına girmek istemedi. Hisseler çekmecede duruyor değildi. Hisseleri almak demek sermaye artırımına girmek demek, direktör olmak demek ve 300 bin TL’lik borcu yüklenmek demekti.”

 

“Borcu birinin boynuna asmak istediler”

Çakıcı hissedarların borcu birinin boynuna asmak istediğini kaydedereko dönemde herkese borcun devralmak isteyip istemediğinin sorulduğunu belirtti.

Çakıcı, “Ben hissedar bile değildim. Direktör değişimi ve emekli olabilmesi için Özal Ziya’ya bir para ödenmesi gerekiyordu.Direktör de Mehmet Eş olacaktı. Hatta ben Mehmet Eş’e o dönemde ‘borcu tek başına yüklenme, ben arkandayım. Biz de yükleniyoruz’ dedik. Ve tekrardan bu 8 hissedar arkadaşı sorduk ‘bu borcu yüklenmek isteyen başka biri var mı?’ kimse devralmak istemedi” ifadelerini kullandı.

Mehmet Çakıcı

“Gazeteyi kapatmak istediler”

Gazetenin hacizlik durumu olduğunu ve o dönemde paraya ihtiyacı olduğunu ifade eden Çakıcı, TDP içerisinde halen daha görev alan bazı kişilerin ‘gazete kapatılsın’ ısrarında bulunduklarını söyledi. Kendilerini buna karşı çıktığını kaydeden Çakıcı, “O dönemde biz sermaye artırdık, direktörler olarak da borcu üzerimize aldık. 2009 yılında 300 bin TL borcu üzerimize aldıktan sonra 3-4 yıl içerisinde yarı yarıya borçlar ödendi. Geriye dönük ihtiyat sandığı ve sigortaları ödendi. O dönem çalışanların birikmiş maaşları ödendi” dedi.

 

“Teker teker imzaladılar”

Çakıcı şöyle devam etti:

“Sermaye artırımını bu 8 hissedar teker teker imzaladı. Mehmet Eş’in direktör olabilmesi için yasa gereği hissedar olabilmesi gerekiyordu. Ben de Mehmet Eş tek başına yalnız kalmasın diye, çünkü tek başına girmek istemedi doğal olarak o da ben de bu işin altına girdim.”

 

“Kimse okkanın altına girmek istemedi”

Esat Varoğlu da dahil kimsenin ne para yatırımında ne de borcu üstlenme girişiminde bulunduğunu kaydeden Çakıcı, “Hem para yatırdım hem de tüm borçlara kefil girdik. Mesele borcu yüklenmemek meselesiydi. Kimse okkanın altına girmek istemedi. Yani borçsuz ve kar eden bir gazete vardı da biri gelip gazeteyi aldı diye bir durum yoktu. Bütün hissedarlar onay verdi imza attı ve borcu bana yüklediler. Bilen bilirtek birinin bile onayı olmadan hissedar bile olamazsınız” dedi.

Başkanlıktan ayrıldıktan sonra ‘devredeyim’ dedim, kimse istemedi

Çakıcı devamla şunları söyledi:

“Ben başkanlıktan ayrıldıktan sonra Cemal Özyiğit’e dedim ki ‘ben ayrılıyorum, yeni yönetim gelip bu borçları devralsın.’ Geleneğimiz parti başkanı ve yönetim görevden ayrıldığında yeni MYK’nın borçları ile birlikte hisseleri devralmasıydı. Ben ayrıldıktan sonra yeni MYK benden niye almadı bu borçları ve hisseleri.

150 bin TL borç devralmaları gerekirdi. Yönetimden kimse borçları üstlerine almak istemediler. Biz onlara devretmek istedik. Hatta heyet kurdular ‘gazete kapansın’ diye. Araştırma yapmışlar ekonomik değilmiş ve kapatılması gerektiği söylendi. Parti başkanlığından ayrıldım, partiden de ayrıldım bir günden bir güne biri gelip de bana ‘biz bu hisseleri istiyoruz. Bize devret’ denmedi. Hisseler Çakıcı’da gözükecek, borç Çakıcı’da gözükecek. O da yetmez bizim bıraktığımız dönemden itibaren hiçbir İhtiyat Sandığı Sosyal Sigorta ödenmedi. Vergi beyanlarında bulunulmadı ve hepsi mal sahibi olarak benim üzerime görülüyor.”

 

“Ortam benim değil TKP’nindir”

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Ortam Gazetesi’ninTKP’nin geleneği olduğunu ifade ederek “Mehmet Çakıcı’nın değildir. Ben hisseleri benden sonraki yönetime ve MYK’ya devredeceğim. Ama yaşatarak ve hayatta devredeceğim” şeklinde konuştu.

 

“2 direktör atadık”

Çakıcı, şu anda Ortam Gazetesi’nin iki yeni direktörü olduğunu belirterek, “Bizim tüzüğümüze şirkette göre 2 direktör olması gerekiyor. Esat Varoğlu bir direktör olarak görülüyor. Ortam Gazetesibaşıboş durumda bırakılmıştır. Biz direktörlükle ilgili noter aracılığıyla Esat Varoğlu’nu görevden aldığımızı açıkladık.Zuhal Koreli ve Mehmet Davulcu’yu direktör olarak atadık” dedi.

“Yıllardır Toplumcu Limited adına yapına kira sözleşmesini parti adına yaptılar”

Çakıcı, Cemal Özyiğit’in kendisi hakkında polise suç duyurusunda bulunduğu olayı ise şöyle anlattı: “Direktör atamalarının ardından biz taşınacağımızı bildirdik. Toplumcu Limited olarak 20 yıldır gazetenin çıkarıldığı adresteyiz. TDP içerisinden birileri 8 ay önce bina için yeni kira sözleşmesini parti adına yapıyorlar.

Ben de şirketin oradan ayrılması için yazı gönderdim. Müdürümü de gönderdim ve taşınıyoruz dedim. Bilgisayar ve malzememizi aldık. Herkes de bunu biliyor. Cemal Özyiğit sanki de yıllardır kendi kirasındaymış gibi sanki orada Ortam Gazetesi ve Toplumcu Limited yokmuş gibi ‘vay efendim siz şirkete girdiniz de benden izinsiz girdiniz’ diye polise şikayet ediyor. Ben parti adına yeni kira sözleşmesi yaptıklarını polisten öğreniyorum.”

“Utansınlar”

Çakıcı sözlerini şöyle tamamladı:

“Ortam Gazetesi TDP’nin yayın organı değil TKP’nin ve camianın değeridir. Şu anda da TKP Yeni Güçler var olan değerlerine sahip çıkıyor. Emek hakkından bahsedenler çalışanların ihtiyat sandığı ve sosyal sigortasını ödemiyorsa utanmaları gerekir.

Bina içerisinde bulunan arşiv ve bir çok doküman Toplumcu Limited’e aittir. Bu envanterin hepsi Cemal Özyiğit ve arkadaşlarının işgali altındadır. Toplumcu Limited’e ait olan bina, hile ile TDP’nin kirasına geçirilmiştir.

Bizim talebimiz şu anda arşivimizi ve kalan envanterimizin geri verilmesidir. Biz bunula ilgili bir hukuk süreci düşünmüyoruz. Böyle şeylere Cemal Özyiğit başvuruyor.”

 Başa dön tuşu