KıbrısManşet

Tatar: Muhaliflerin söylediği gibi masayı devirmemiz söz konusu değildir


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, olağanüstü birleşimde  Cenevre görüşmeleri ile ilgili Cumhuriyet Meclisi’ni bilgilendirdi.

Bilgilendirme sonrası çıkışta basına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Tatar, Covid koşulları nedeniyle Cenevre öncesi Meclis’e bilgi veremediğini ancak sürece ilişkin partileri, sivil toplum örgütlerini de bilgilendirmeye çalıştığını ifade etti.Tatar, “ Benim yıllardır savunduğum siyaset iki devletliliği esas alıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine giderken de aynı siyasetle yoluma devam ettim. Gelen yabancı siyasilere de bu vizyonumu aktardım . Bu siyasetim Türkiye’den de destek gördü.” diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Tatar, “27-29 Mayıs’ta Cenevre’de yapılan görüşmelerde herkes orada dünyaya verdiğimiz mesajı almıştır. neden artık federasyon temelinde bir anlaşma olmayacağını anlattık. Ve bir 50 seneyi daha boşa harcayacak zamanımız yok. ayrıca doğu Akdeniz’deki gelişmeler de önemlidir. Tüm bunları değerlendirdiğimizde bambaşka bir konjonktür oluşmuştur. Bu yüce Meclis’te, halkımızın seçtiği temsilciler vardır. Siyasi düşüncelerimiz farklı da olsa burada yeni bir irade vardır ve ortaya koyduğumuz vizyonumuz kabul görmesi için zafiyete uğratılmaması gerekir. Her görüşün amacı buradaki halkın esenliği güvenliğidir. İki devletli bir fırsat yaratıldıysa siz benim elimi güçlendirmelisiniz. Yeni bir zeminin oluşması ve haklı davamızda egemenlik temelinde sizin de katkı koymanız gerekir. Toplantıda CTP’nin aldığı kararla bu toplantıya katılmamasını yadırgıyorum . Ülke sevgisi bu olmamalıdır. Bizler gerek Talat gerekse Akıncı döneminde farklı görüşlerimizi ortaya koyduk her toplantıya gittik. Demokratik kültür içerisinde ilişkilerimizi sürdürmeye çalıştım bunu bir talihsizlik olarak görüyorum. Umarım en erken zamanda yeniden geliriz ve değişiklikleri gelişmeleri yine paylaşırız. Farklı ortamlarda vizyonumuzu anlatmaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

 

Cumhurbaşkanı Tatar basın mensuplarının sorunlarını da yanıtladı.

Tatar, bir soru üzerine Cenevre’de  ortaya konulan 6 maddelik öneriyi gizlemediğini şeffaf davrandığını ifade etti.

‘Ekibime çok teşekkür ediyorum uzun bir çalışmanın ardından vizyonumuz kayıtlara geçmiştir’ diyen Tatar, masayı devirme gibi bir durumlarının olmadığını süreç devam ettiğini belirtti.

Demokrasinin getirdiği bir aşama vardır ve Kıbrıs’ın gerçeklerini orada haykırdık. Bir anlaşma olacaksa, bir eşitlik temelinde olması gerektiğini kayıtlara geçirdik şeklinde konuşan Tatar, dünyaya bunu seslendirdik bu büyük bir başarıdır. Kıbrıs Türk halkı nereden nerelere gelindi bir bakılsın. ” dedi.

İzolasyon ve ambargoların devam etmekte olduğuna işaret eden Tatar, Kıbrıs Türk halkının hakları savunmak ve almak için mücadele edeceklerini ifade etti.

Aşı konusuna da değinen ve Avrupa Birliği’nden bugüne kadar toplam 30 bin aşı geldiğine de  işaret eden Tatar,  “bu konuda beceriksizlik yok haksızlık var. Avrupa Birliği’nden yetkililerle istişarelerimiz devam ediyor” dedi.Başa dön tuşu