KıbrısManşet

Tatar: Askeri tesislerin yerleşim yerine yakınlığı değerlendirilecekBaşbakan Ersin Tatar, dün akşam Arapköy-Çatalköy yakınlarında Mühimmat Bölük Komutanlığı’ndaki patlamada can kaybı olmamasının en büyük tesellileri olduğunu vurguladı.

Henüz patlamanın sebebinin netlik kazanmadığına dikkat çeken Tatar, Ankara’dan bir heyetin patlamayla ilgili inceleme için KKTC’ye geleceğini,
dün akşamdan itibaren Çatalköy Belediyesi’nde kurulan kriz masasının da gerekli tüm çalışmaları yürütmekte olduğunu açıkladı.

ANKARA’DAN HEYET GELİYOR

Türkiye’den gerekli tetkik ve incelemeleri yapmak üzere bir heyetin KKTC’ye gelmek üzere Ankara’dan ayrıldığını açıklayan Tatar, Genelkurmay Başkanı ve Türkiye Milli Savunma Bakanı’na da teşekkür etti.

Başbakanlık’ta düzenlenen basın toplantısında Başbakan Ersin Tatar’a, Sağlık Bakanı Ali Pilli, Başbakanlık Müsteşarı Suat Yeldener, Başbakanlık Müdürü Bora Akkuş ve Özel Kalem Müdürü Okan Donangil eşlik etti.

Tatar, saat 01.30 dolaylarında Girne Arapköy yakınlarında bulunan Mühimmat Bölük Komutanlığı’na ait bir mühimmat deposunda henüz tespit edilemeyen bir nedenle arka arkaya patlamalar meydana geldiğini belirterek olay gerçekleşir gerçekleşmez, askeri yetkililer, Polis Genel Müdürlüğü, Sivil Savunma Teşkilatı, Orman Dairesi ve Sağlık Bakanlığı’nın gerekli tüm çalışmaları başlattığını ve ihtiyaç duyulan her türlü tedbirin de aldığını vurguladı.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Polis, İtfaiye ve Sivil Savunma ekiplerinin olaya hemen müdahale ettiğini dile getiren Tatar, müdahalenin ardından saat 02.00 dolaylarında patlama bölgesi çevresinde çıkan yangınların da kontrol altına alındığını ve olay bölgesinin emniyetinin tam olarak sağlandığını kaydetti.

“EN BÜYÜK TESELLİMİZ CAN KAYBI OLMAMASI”

Sabah saat 05.00 itibariyle patlamaların durduğunu belirten Tatar, bu talihsiz olay sonucunda hiçbir can kaybı yaşanmamasının en büyük tesellileri olduğunu vurguladı.

YARALILAR

Sağlık Bakanlığı’nın ortaya koyduğu veriler ışığında on iki kişinin acil servise getirildiğini, dokuz kişinin ayakta tedavi edilerek taburcu edildiğini söyleyen Tatar, hafif yaralı olan üç kişinin ise halen hastanede müşahede altında tutulduğunu, bu kişilerin birkaç saat içinde taburcu olmalarının beklendiğini kaydetti.

Tüm halka geçmiş olsun dileklerini yeniden ileten Tatar, olayın son derece önemli ve üzerinde ciddiyetle durulması gerektiğini vurguladı.

“KONUNUN ÜZERİNDE HASSASİYETLE DURMAKTA KARARLIYIZ”

Hükümet olarak konunun üzerinde hassasiyetle durmakta kararlı olduklarını vurgulayan Tatar, halkın can ve mal güvenliğinin kendileri için her şeyden önemli olduğunu söyledi.

Konunun araştırılması için Başbakanlığın başkanlığında, Türkiye Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı nezdinde gerekli tüm kriz masaları ve çalışma gruplarının oluşturulduğunu açıklayan Tatar, kurulan kriz masasının şu anda Çatalköy Belediyesi’nde çalışmalarını yürüttüğünü kaydetti.

Tatar, bu ve benzer olayların bir daha yaşanmaması halkın tek bir ferdinin bile böylesi olaylar neticesinde zarar görmemesi adına ellerinden gelen tüm çabayı ortaya koyma kararlılığında olduklarını vurguladı.

“TÜM EKİPLER ÖZVERİLİ ÇALIŞMALAR YÜRÜTTÜ”

Dün gece itibarıyla olay yerinde özverili çalışmalar yürüten tüm ekiplere teşekkürlerini sunan Tatar, basın mensuplarının da bir yandan habercilik görevlerini yerine getirirken diğer yandan da ülkesel genel çıkarları gözetmelerini taktir ettiğini ifade etti.

Başbakan Ersin Tatar, mühimmat bulunan askeri tesislerin yerleşim yerlerine yakınlığı konusunun değerlendirileceğini kaydederek, “Bu olay meseleyi tetikledi. Hem hükümet hem de ilgili makamlar bunu değerlendirecek, değerlendirmesi gerek” dedi.

Başbakan Tatar, Girne’deki Mühimmat Bölük Komutanlığı’ndaki patlamayla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Başbakanlık’taki basın toplantısında sabahın ilk saatlerinden itibaren yaşanan gelişmeleri değerlendiren Tatar, olayın sabotaj olup olmadığına, bölgede patlamamış mühimmat olup olmadığına dair soruları da yanıtladı.

Sağlık Bakanı Ali Pilli de yararlılarla ilgili soruyu cevapladı.

“TEMKİNLİ OLMAKTA FAYDA VAR”

Olay bölgesinde patlamamış mühimmat olup olmadığına yönelik soruya karşılık Başbakan, “Uzmanlardan oluşan heyet Ankara’dan geliyor. Bu cevabı tetkiklerden sonra verebiliriz. Temkinli olmakta fayda var. İlk müdahalelerde birkaç mühimmat bulundu, onlar da tasfiye edildi” dedi

“PATLAMA ORMANLIK ALANDA OLSA FARKLI ŞEYLER OLABİLİRDİ… BU DA BİR ŞANS”

Mühimmat deposunun patlamasından etkilenen bölgenin 200 dönüm olduğunu kaydeden Tatar, “Zamanında depoların ormanlık bölgelere yerleştirilmemesine dikkat edildi. Ormanlık bölge değildi, dolayısıyla akşamki patlamada yangın yayılmadı, hemen söndürüldü, tahribat az oldu. Bu da bir şans, ormanlık alanda olsa farklı şeyler olabilirdi” şeklinde konuştu.

“BU OLAY MESELEYİ TETİKLEDİ”

Bir soru üzerine Başbakan Ersin Tatar, askeri mühimmat bulunan tesislerin yerleşim yerlerine yakınlığı konusunun değerlendirileceğini kaydederek, “Bu yerleşkeler yerleştirilirken, bu bölgelerde bu kadar yapılanma tabi ki yoktu. Bu olay meseleyi tetikledi. Hem hükümet hem de ilgili makamlar bunu değerlendirecektir, değerlendirmesi gerekmektedir” dedi.

ŞU ANDA SABOTAJ BULGUSU YOK

Bu olayın sabotaj olup olmadığıyla ilgili soruya yönelik Başbakan Tatar, şunları söyledi:

“Ben Kolordu Komutanı’yla görüştüm. Zaten akşam Barış Plajı’nda kriz komitesi oluşturuldu. Cumhurbaşkanı, ben, Başbakan Yardımcısı, bakanlar oradaydık. Akşam itibarıyla Kolordu, Güvenlik Kuvvetleri, Sivil Savunma, Polis, Orman Dairesi, Sağlık Bakanlığı ekipleri, koordineli, profesyonel şekilde ve iş birliği içinde çalıştı, tereddüde mahal verilmedi. Türkiye ile temas kuruldu. Bilgi ve değerlendirmeler alındı. Kriz masası hâlâ çalışmalarını sürdürüyor. Ankara’dan heyet de geliyor. Bu ancak tetik incelemelerden sonra açıklanabilir. Şu anda böyle bir bulgu yok.”

Otellerin tahliye edildiğiyle ilgili soruyu da yanıtlayan Tatar, “Patlamadan sonra olay yatıştı. Çeşitli yerleri ziyaret ettim. Tedbirler alındı ama herhangi bir tahliye olayına şahit olmadım” dedi.

Başbakan Tatar, patlamanın olduğu bölgede askeri personelin bulunup bulunmadığı, yaralı ve can kaybı olup olmadığına yönelik soruya ilişkin, “Bize verilen bilgi hiçbir can kaybı ve yaralanma olmadığı yönünde. Asker vardı evet ve tahliye edildi…” şeklinde konuştu.

Başbakan, heyetlerin incelemelerinde yeni bilgilere ulaşılması halinde, ilerleyen saatlerde bunların kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

Başbakan Tatar, kriz masasının Çatalköy Belediyesi’nden yönetildiğini de anımsattı.

PİLLİ: “CİDDİ BİR YARALANMA YOK. HALKIMIZ RAHAT OLSUN”

Sağlık Bakanı Pilli, yaralıların sağlık durumu konusundaki soruları da yanıtladı.

Pilli, 12 kişinin ambulanslarla Girne Akçiçek Devlet Hastanesi’ne getirildiğini belirterek, küçük yaralanmaları olan dokuz kişinin acil serviste tedavi edildiğini ve taburcu olduğunu söyledi.

Ali Pilli, ayaktan tedaviyle taburcu edilmeyen üç kişiden birinin ayak burkulması, iki kişinin de ayak ve ellerinde küçük kesiler olduğunu söyleyerek, “Sanırım bir iki saate kadar bu kişiler de taburcu edilecek. Ciddi bir yaralanma yok. Halkımız rahat olsun” dedi.

Bakan Pilli, yaralananların bölge halkı ve turist olduğunu söyledi.
Başa dön tuşu