Taşlar yerinden oynadı

26 Temmuz 2015 Pazar | 13:16

Hemen yanı başımızda Suriye’de uzun bir zamandır devam eden savaş, Türkiye’nin IŞİD ve PKK’ya dönük başlattığı operasyonlarla birlikte yeni bir boyut kazandı.

Ortaya çıkan yeni durumda hedef Suriye’deki iç savaşı sonlandırmak, bölgede büyük sorunlar yaratan otorite boşluğundan kurtulmak olacak.
Ankara uzun bir zamandır Suriye ile olan sınırında yaşanan gelişmeleri yakından izliyordu.
Suruç’ta IŞİD tarafından gerçekleştirilen canlı bombalı saldırı Ankara’nın gelişmeleri izleyen pozisyondan çıkarak harekete geçmesine neden oldu.
Ve Türkiye Suriye’ye dönük hava operasyonları ile topçu atışları gerçekleştirmeye başladı.
Aslında bu noktaya gelinmesi kolay olmadı.
Türkiye son dönemlerde Suriye’ye dönük politikaları nedeniyle müttefikleri ile farklı noktalara düşmüştü.
Son aylarda bölgede yaşanan gelişmeler Türkiye’nin Suriye’ye dönük tek yanlı bir kara harekatına girişebileceği endişelerini gündeme taşımıştı.
Böyle bir adım Türkiye için felaketin içine sürüklenmesi olarak değerlendiriliyordu.
Bu arada, Suriye’de her ne kadar bir iç savaş ve otorite boşluğu hüküm sürüyor olsa da, bu ülke BM normlarına göre egemen bir devlet olmaya devam ediyor.
Rusya, İran ve Çin gibi ülkelerin Esad rejimine verdiği destek de ortada…
Ankara’da yapılan kapsamlı değerlendirmelerde tüm bu durumlar göz önüne alınmış ve Türkiye’nin tek başına bir müdahalede bulunmaması kararı ortaya çıkmıştı.
Müdahale olacaksa bu uluslararası bir kapsam içerisinde olmalıydı.
Gelinen aşamada yaşananlar sonrasında Türkiye uluslararası toplum ile birlikte hareket eden bir noktaya gelmiştir.
Suruç’taki terör saldırısı sonrasında Türkiye Suriye’ye dönük politikaları nedeniyle uzaklaştığı müttefikleriyle yeniden yakınlaştı.
Müttefikleri ile yeniden dayanışacağı, riskleri paylaşacağı bir zeminde buluştu.
Uzun bir zamandır sancılar yaşanan ABD ile ilişkilerinde hava değişti.
Türkiye Suriye’ye dönük müdahalede ABD’nin oluşturduğu koalisyon içerisinde aktif bir rol almaya başladı.
Varılan uzlaşma ile birlikte Türkiye’deki İncirlik üssü ABD’ye açıldı.
Bu gelişmelerin doğurduğu en önemli sonuç kuşkusuz Türkiye’nin tek başına Suriye’ye dönük karasal bir müdahalede bulunma riskinin ortadan kalkarak bölgedeki dengelerin değişmesi oldu.
Bu gelişmelerle birlikte, PYD (Kürtler) karada ABD desteği ile IŞİD’e karşı fiili mücadele veren tek silahlı güç olma avantajını kaybetti.
Bu arada IŞİD’e insan kaynağı sağlayan trafiğin önünün kesilmesi yönünde ciddi adımlar atılmaya başlandı. Türkiye-Suriye sınırında alınan tedbirler ve Türkiye’de yapılan nokta operasyonlar bunun çok önemli bir parçası…
Türkiye’nin en büyük endişelerinden biri PYD’nin Fırat nehrinin batısına geçmesiydi. Yaşananlar buna engel olacak yeni bir sayfa açılmasına da neden oldu.

Açılan bu yeni sayfada görünen o ki Türkiye’nin IŞİD’e karşı koalisyon güçleri ile birlikte askeri operasyonlarda yer almak üzere değişen politikasına karşın, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Suriye politikasında bazı ayarlar yapıldı.
Yapılan bu ayarlar çerçevesinde Beşar Esad ve ailesinin Şam’dan bir şekilde gitmesi ancak Suriye’deki Esad rejiminin devamını sağlayacak adımlar atılması söz konusu olabilir.
Böylece Suriye toprakları üzerinde oluşan otorite boşluğu başında Beşar Esad’ın olmayacağı bir Esad rejiminin devamı sağlanarak ortadan kaldırılmaya çalışılabilir.
Böylesi bir adımla Esad rejimine destek veren ve bu konuda hassas olan Rusya ve İran’ın da desteği sağlanabilir.
Aslında amaç Suriye’de uzun bir zamandır yaşanan savaşı, vahşeti sonlandırmak ve akan kanı durdurmaktır.
Özetle Türkiye’nin IŞİD’e karşı koalisyon güçleri ile birlikte hareket etmeye başlaması ile birlikte bölgede taşlar yerinden oynamıştır.
Bize çok yakın bir yerde yaşanan bu savaşın ve gelişmelerin doğuracağı sonuçlar bölge ve dünya barışını doğrudan etkileyecektir.
Umarım bölgede akan kan bir an önce durur.b