Kıbrıs

Tarihi asma “eğlence” kurbanı olduLefkoşa’da Asmaaltı Meydanı’nda bulunan ve Kıbrıs Türkü için kültürel miras kabul edilen Kumarcılar Hanı avlusundaki asırlık asma ağacı artık yok. Bir efsaneye göre meydana adını veren asma ağacı, geçtiğimiz hafta katledildi

Lefkoşa’da Asmaaltı Meydanı’nda Kumarcılar Hanı avlusunda bulunan ve bir efsaneye göre meydana adını veren asırlık asma ağacı, geçtiğimiz gün katledildi.

Bölge esnafından edinilen bilgiye göre, “eğlenmek” bölgeye giden birkaç genç, içkinin dozunu kaçırınca olan tarihi asmaya oldu. Sarhoş oldukları belirtilen gençler, tarihi asma ağacını kökünden söktü.

Kumarcılar Hanı restorasyon işlerini yürüten şirket çalışanları tarafından gövdesine bağlanan ip ile dik vaziyette durması sağlanan asma her gün sulandı, çalışmalar nedeni ile tozlanan ağaç günlük yıkandı

Aşırı alkollü gençlerin neden veya hangi psikoloji ile asmaya zarar verdikleri bilinmez ama bir tarih sözüm ona “eğlence” kurbanı oldu.

Kumarcılar Hanı’nın tarihi süsü, meydanın simgesi, asırlık asma ağacı artık yok. Kumarcılar Hanı esnafı, yok edilen ağacın yerine bir dal asma dikip tarihi, kültürel mirası yaşatmaya çalışıyor.

 

Yıllarca korundu

Yıllara meydan okuyan asma ağacı, Kumarcılar Hanı’nın restorasyon çalışmaları sırasında da korundu. Kumarcılar Hanı restorasyon işlerini yürüten şirket çalışanları tarafından gövdesine bağlanan ip ile dik vaziyette durması sağlanan asma her gün sulandı, çalışmalar nedeni ile tozlanan ağaç günlük yıkandı.

Bölge esnafının da gözü gibi baktığı asma ağacı, yıllar sonra bir gece karanlığında yok edildi.

Asmaaltı Meydanı

Lefkoşa’nın hem geçmişten günümüze en önemli meydanlarından biri olan Asmaaltı Meydanı, geçmişte köylerden alışveriş için gelen halka ev sahipliği yapmaktaydı.
Osmanlılar döneminde bu meydan şehir içi ticaret ve konaklama merkezi olmuştur. Bu dönemde gelen hem yerli hem de yabancı halkın ihtiyaçlarını karşılayan hanlar, kahveler, fırın, bakkal, meyhane ve dahası burada yer almaktaydı.

Asmaaltı’nın en önemli tarihi yapıları ise Kumarcılar Hanı ve Büyük Han’dır. Bu Hanlar günü birlik veya Anadolu’dan gelen misafirlere konaklama yeri olarak gösterilmekteydi.
Asmaaltı Meydanı’nda şu an sadece Büyük Han hizmet vermekte olup, Kıbrıs’a özgü hediyeliklerin satıldığı küçük dükkanlar ve yerli esnafın hizmet verdiği çeşitli kıyafet ve yiyecek dükkanlarını görebilirsiniz.

Asmaaltı Meyda’nın en eski fırıncısı olan Dağer Fırın ve sahibi İlker Dağer ise meydanın sembolüdür. Bu fırında Kıbrıslıların en sevdiği, tahınlı, pilavuna ve Kıbrıs pastırması ve Hellim’inden yapılmış pideler satışa sunuluyor.

Kumarcılar Hanı’nın tarihi süsü, meydanın simgesi, asırlık asma ağacı artık yok

Asmaaltı Meydanı, Asmaaltı Sokak

Asmaaltı Meydanı’nın tarihi yapılarından Kumarcılar Hanı’nın önünde yarım asırdır var olan asma ağacı, bölge esnafı tarafından yıllarca korunup, kollandı.

Asmaaltı Meydanı ve meydanın kuzeyinde bulunan Asmaaltı Sokak, bir efsaneye göre, adını bu tarihi asma ağacından alıyor.

Bir başka efsaneye göre ise Asmaaltı Sokak ve Asmaaltı Meydanı adını, İngiliz döneminde her hafta Salı günü idamlık mahkumların infazını gerçekleştirmek maksatlı meydana kurulan darağacından alıyor.

Duygu ALAN

Etiketler

Benzer Haberler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı