KıbrısManşet

Talepleri karşılanmazsa Lefkoşa’da kalacaklar


Hayvancıların Lefkoşa’daki eyleminde dün hareketli saatler yaşandı. Önce yollar kapatıldı gerginlik yaşandı, sonra görüşmeler başladı uzlaşıya yaklaşıldı, görüşme sonuçsu kalınca ortalık iyice karıştı

GÖZALTINA ALINDILAR: Gece geç saatlerde yolu kapatmak isteyen eylemcilerle polisle arbede yaşandı. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği başkanı Mustafa Naimoğluları, dahil bazı hayvancılar gözaltına alındı

EYLEME DEVAM KARARI: Gece yarısına doğru serbest bırakılan Naimoğluları, eylem yerinde giderek eylemin talepleri kabul görene kadar süreceği açıklaması yaptı ve yeniden görüşmeye girdi. Gazetemizin yayına hazırlandığı eylem devam ediyordu

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, akaryakıt, arpa, süt ve su fiyatlarında düzenleme talebiyle sürdürdüğü Meclis önündeki eylemini dün Başbakanlığa taşıdı.

Eylemciler, dün öğle saatlerinde Meclis önünden takviye araçlarla Başbakanlık önüne gitti.

Polis eylem dolayısıyla Başbakanlık önünde geniş çaplı güvenlik önlemleri aldı. Polis, güvenlik önlemi çerçevesinde Başbakanlık önünü polis ve itfaiye araçlarıyla kapattı ama bazı eylemciler yine de traktörlerle Başbakanlık önüne kadar gitti.

Eylemcilerden birinin bayılması ile ortam gerildi

Başbakanlık önünde polis engeli ile karşılaşan üreticilerin öfkesi katlandı.

Polisin geniş güvenlik önlemi alması nedeni ile Başbakanlık ışıkları önünde oturma eylemi yaptı ve kavşağı trafiğe kapattı.

Üreticilerin eylemi nedeni ile güzergahı kullanan çok sayıda sürücü de mağdur oldur oldu.


Eylemciler başbakan ile görüştü

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Çarşamba günü Meclis önünde başlattıkları eylemi Başbakanlık önünde sürdüren Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin temsilcilerini kabul etti.
Başbakan Özgürgün, Mustafa Naimoğulları başkanlığında yaklaşık 15 kişilik heyetle, Başbakanlık Şeref Salonu’nda görüştü.

Görüşmeye Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile bürokratlar da katıldı.

Komite kuruldu

Yaklaşık 3 saat süren görüşmenin ardından Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği temsilcilerinden oluşan bir komite kurulduğunu ve sorunların bu komitede görüşülmeye devam edildiği açıklandı. Görüşme akşam saatlerine kadar devam etti.

Uzlaşı umudu belirdi ama olmadı

 

Görüşme sonrası basına ve eylemcilere açıklama yapan birlik başkanı Mustafa Naimoğulları, toplantıda tüm taleplerini ortaya koyduklarını ve bu taleplerden geri adım atmayacaklarını belirterek, “Taleplerimizi Maliye Bakanlığı hesaplayıp geri dönecek. Bu iş bu gece bitecek, bu vakitten sonra olumsuz bir tavır beklemiyoruz, bu talepler dışında birşey kabul etmeyeceğimizi söyledim” dedi.

Hesaplar tutmadı ortalık yine gerildi

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın taleplerin karşılanamayacağı yönündeki açıklaması ile işler yeniden karıştı. Eylemciler Başbakanlık ışıklarının olduğu caddeyi kapatmak istedi, polis müdahale etti. Birlik Başkanı Mustafa Naimoğluları’nın da aralarında bulunduğu bazı birlik yönetici ve üyeleri gözaltına alındı.

Tarım bakanı ile Başbakan yardımcısı eylemcilerin yanına gitti

Naimoğluları’nın gözaltına alınmasının ardından Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bürokratları ile birlikte saat 23:00 sıralarında eylemcilerin yanına giderek, talepleri üzerindeki çalışmanın devam ettiği açıklaması yaptı. Eylemcileri sakinleştirmeye ve eylemi askıya almalarını sağlamaya çalışan bakanlar başarı sağlayamadı.

Naimoğluları gece yarısı serbest bırakıldı

Eylemcilerin baskısı sonucu gece yarısı serbest bırakılan Birlik Başkanı Naimoğluları eylem yerine giderek talepleri karşılanana kadar eylemin devam edeceği uyarısında bulundu.

“Eylem genişler” uyarısı

Naimoğluları, birçok yerleşim biriminde yüzler üreticinin buradan çıkacak sonucu beklediğini belirterek, “bu akşam taleplerimiz karşılanmazsa yarın araçlar takviye edilecek, yollar kapatılacak” uyarısında bulundu.

[images_grid auto_slide=”no” auto_duration=”1″ cols=”three” lightbox=”no” source=”media: 196659,196660,196661,196662,196663,196664,196665″][/images_grid]
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı