KıbrısManşet

Taçoy’un önerisi Meclis’i gerdiCumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Bağımsız Milletvekili Hasan Taçoy’un sunduğu Yüksek Öğrenimle İlgili Yasa Önerisi Meclis’i karıştırdı…

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Başkanlığın Genel Kurul’a sunuşlarının ardından, komitelerden gelen tasarı ve öneriler ele alındı. Bağımsız Milletvekili Hasan Taçoy’un Yüksek Öğrenimle İlgili Yasa Önerisi Meclis’i karıştırdı. Eğitim Bakanaı Özdemir Berova ile TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli arasında söz düellosu yaşanmasına neden oldu.
BEROVA: “MECLİS KENDİ İRADESİNİ KABUL ETMİYOR”Bağımsız Milletvekili Hasan Taçoy’un sunduğu Yüksek Öğrenimle İlgili Yasa Önerisi konusunda söz alan Milli Eğitim Bakan Özdemir Berova, YÖDAK’ın önemine işaret ederek,  yüksek öğrenimde kalitenin korunması ve denetlenebilir olmasının önemine işaret etti.

Yeni yüksek öğretim yasasında, yeni üniversite açma izinlerinin meclis onayına bırakıldığını belirten Berova, meclis iradesinde olan bir isteminin 10 yıl ertelenmesinin önerilmesinin Meclisin kendi iradesini kabul etmeme anlamına gelebileceğini belirtti.

İhtiyaç fazlası olan bölümlerde okuyan öğrencilerin ne olacağına ilişkin çalışma yapılacağını belirten Berova, eğitimde kalitenin yükseltilmesi adına önemli çalışmaların yapıldığını kaydetti.

“TAÇOY’UN HAZIRLADIĞI YASA ÖNERİSİ YANLIŞ”

Berova, eğitimde kaliteyi artıracağını belirttiği Kayıt Kabul Tüzüğü’nün birkaç hafta içerisinde Bakanlar Kurulu gündemine geleceğini açıklayarak, dünya standartları çerçevesinde yapılacak düzenlemeyle birlikte özellikle 3’üncü dünya ülkelerinden gelecek öğrencilerde kalitenin artırılacağını söyledi.

Berova, Taçoy’un hazırladığı yasa önerisinin bu bağlamda yanlış olacağını ve olumsuz oy vereceklerini kaydetti.

TAÇOY: “YENİ ÜNİVERSİTE AÇILMASI İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ”

Öneri sahibi Bağımsız Milletvekili Hasan Taçoy da tasarı konusunda bilgi vererek, üniversitelerin ülkede lokomotif sektörlerden biri olduğunu belirtti.

Ülkede yeni bir üniversite açılması konusunun iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Taçoy, denetimlerin yapılabilirliğinin de iyi düşünülmesi gerektiğini kaydetti.

DENKTAŞ OYLAMA ÖNERDİ

Taçoy’un konuşması ardından Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, önerinin daha iyi  incelenebilmesi için bir sonraki toplantıda komitelerde ele alınıp alınmayacağının oylanmasını  önerdi.

ANGOLEMLİ’DEN BEROVA’YA: “BEN GONUŞURUM ŞİMDİ SESİNİ KES”

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli konu üzerine söz alarak, üniversitelerin ülke ekonomisine sağladığı katkılara işaret ederek, bu konuda çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Bakan Berova’nın konu hakkındaki çekincelerini anlamadığını söyleyen Angolemli, konunun komisyona giderek enine boyuna tartışılması gerektiğini kaydetti.

Hüseyin Angolemli’nin konuşması sırasında oturduğu yerden Angolemliye cevap vererek açıklamasını savunmak isteyen Bakan Berova’nın sözünü kesmesine tepki gösteren Milletvekili  Angolemli “Ben gonuşurum sen sus”, “sen gonuştun ben dinledim şimdi de ben gonuşurum şimdi sesini kes” diyerek tepki gösterdi

“ÖNERİ ÇOK MANTIKLI TARTIŞILMASININ NE GİBİ SAKINCASI OLABİLİR?”

Önerinin çok mantıklı olduğunu belirten Angolemli, konunun komitede tartışılmasının ne gibi bir sakıncası olabileceğini sordu.

“ÜLKEDE YETERLİ POLİS YOK”

Üniversite öğrencilerinin güvenlik sorunun her gün basında yer aldığına dikkat çeken Angolemli gençlerin sorunlarını kendilerinin halletmeye başladıklarını söyledi.

Ülke altyapısının bu kadar öğrenciyi kaldıramayacağını anlatan Angolemli, polisin sayısının artırılması gerektiğini, bu kadar öğrenci olan ülkede yeterli polis olmamasının sıkıntılarının yaşandığını anlattı.

DERYA: “SÜREKLİ ÜNİVERSİTE AÇMA İZNİ VERİLİYOR”

CTP Milletvekili Doğuş Derya da, Taçoy’un önerisinin olumlu ancak eksik olduğunu söyledi.

Öğrencilerin yaşadığı sıkıntılara değinen Derya, sürekli üniversite açma izni verildiğini savunarak, durumu eleştirdi.

Önerinin komitede görüşülmesi konusuna olumlu baktıklarını söyleyen Derya, öneri gönderileli 15 gün olduğunu, bu konuda bilgim yok demenin kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Konuşmalar ardından Denktaş’ın, konun bir sonraki toplantıda oylanması önerisi oy çokluğuyla kabul edildi.

Başa dön tuşu