Kıbrıs

Süte zincirleme zam


Duygu ALAN
Hükümet, imalatçıya 96 kuruştan satılan süte yüzde 25’lik bir zam yaptı, sütün fiyatı 1.20 TL’ye çıkarıldı. Sütte zam kararı, süt imalatçılarını ayağa kaldırdı.
Konu ile ilgili Havadis’e konuşan Süt İmalatçıları Birliği Başkanı Candan Avunduk, çiğ süt fiyatlarına yapılan yüzde 25’lik zammın kısa sürede aynı oranda tüm süt ürünlerine yansıyacağını açıkladı.
Avunduk, çözümmüş gibi görülen zammın esasında ekonomik krizi daha da derinleştireceğini dile getirdi. Hükümetin çiğ süt fiyatlarına zam kararını tekrardan gözden geçirmesini istedi.

“Zam çözüm değil”
Hükümetin göreve geldiği günden itibaren sürekli zam yaptığını söyleyen Candan Avunduk, şöyle konuştu: “Bu yürütmede olan arkadaşların yürütmeye geldikleri andan itibaren tek bildikleri şey her şeye zam yapmak, halkı fakirleştirmek ve çalışan sektörleri durdurmak oldu. Zamlar, aslında öncelikle hayvancılığı bitirmek arkasından imalatçılara, fabrikalarını kapattırıp sonra da ne haliniz varsa görün demek anlamına geliyor. Türkiye’de başlayıp da ülkemize gelen döviz artışına karşı hiçbir önlem alamamaları, bu yapılan zamların hiçbir zaman mazereti olamaz. Döviz artışının sebebi biz değiliz, hayvan üreticisi değil, KKTC değil ama ne yazık ki, etkilen biziz. Çünkü tedbir almayı bilmeyen bir yürütme ile karşı karşıyayız. Kriz yönetmesini bilmeyen bir yürütme, yapabileceği en basit iş olan zam yaparak bir yere varmaya çalışıyorlar. 2008 yılında da benzer uygulama yapıldı. Ülke hayvancılığında 3 yılda 15 milyon litre süt kaybı oldu. Bu da bugünkü parayla 15 milyon TL üreticinin cebine girmedi demektir. Alınan yanlış kararların görülen gerçek sonucu budur.”
Hükümet yetkililerine bir de çağrıda bulunan Candan Avunduk, “Hükümeti aklıselim olmaya, aldıkları bu kararı gözden geçirmeye, hayvan üreticiliği sektörünü ve buna bağlı olarak imalatçılar sektörünü ayakta tutmaya gayret göstermeye davet ediyoruz” diye konuştu.
Candan Avunduk, “Hellim 20 TL’ye çıkarsa ithalat daha ucuz olursa halk kendi öz hellimini dahi yiyemeyecek duruma getiriliyor. Çiğ süte yüzde 25 zam yapan hükümet, memurun emeklinin maaşına da o oranla zam yapıyor mu” dedi.Hayvan üreticisi zamdan memnun
Hükümetin çiğ süt üzerinde yaptığı yüzde 25’lik zam süt imalatçılarını öfkelendirirken hayvan üreticilerinin yüzünü güldürdü.
Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, konuya ilişkin açıklamasında şöyle konuştu: “Girdi maliyetlerinin sürekli artmasına rağmen ve bu kadar zamma rağmen çiğ sütün fiyatı üç yıldır artmadı. Bugün gelinen noktada hükümet ile yaptığımız pazarlıktan sonra sütün fiyatı
1.22 TL’den den 1.40 TL’ye çıkarıldı. Üreticinin başka bir gelir kaynağı yoktur. Yıllardır imalatçı istediği fiyata bu sütü aldı. Hayvan üreticisinin kazanmamasına rağmen imalatçı kazanmaya devam etti. Hükümet, bu kararı alırken çiğ sütün fiyatını bize 18 kuruş arttırdı, imalatçıya bu süt 24 kuruş arttırıldı. Bize vermiş olduğu artışı imalatçının aldığı süte yansıttı. Ancak, zamma rağmen halen Güney Kıbrıs’tan ucuzuz. Güney Kıbrıs’ta çiğ sütün fiyatı 1.80 TL iken KKTC’de çiğ sütün fiyatı 1.40 TL.”Başa dön tuşu