KıbrısManşet

Surlariçi’nde büyük tehlikeLefkoşa Surlariçi’nde, harabe yapılar, şiddetli yağışlar sebebiyle daha da tahrip oldu. Bölgedeki terk edilmiş birçok ev, güçlükle ayakta dururken Reşadiye Sokak’taki harabe yapı dün akşam saatlerinde yerle bir oldu

 

Başkent Lefkoşa’nın en fazla turist ağırlayan bölgelerinden Surlariçi’nde tarihi birçok ev, boş ve harap halde. Pencereleri, panjurları çürümüş, balkonları yarım yamalak, duvarları yıkılmak üzere olan yapılar, çirkin bir görüntüye sebep olurken bölgeden geçen vatandaşlar için ciddi tehlike oluşturuyor.

Surlariçi bölgesinde derin çatlaklarla dolu olan tarihi binaların yanındaki evlerde ikamet edenler ve bu binalara yakın yerlere park edilen arabalar büyük tehlike altında.

Yıkılmak üzere olan evlerden asfalta dökülen duvar parçaları, ayrıca güzergahı kullanan sürücülerin ve yolcuların yaşamlarını tehdit ediyor. Surlariçin’de harabe yapıların arz ettiği tehlike defalarca gündeme getirilmesine rağmen bir türlü önlem alınamadı. Sonunda beklenen oldu Reşadiye Sokakta’ta Ufuk Barani’nin kaldığı iki katlı kerpiç ev dün akşam saatlerinde tamamen yıkıldı.

Olayın meydana geldiği anda evde birinin olmaması yüreklere su serpti. Tamamen yıkılan ve  kullanılamaz hale gelen evin bitişiğindeki 103 numaralı evin bir odası da yıkılarak hasar  gördü.

 

Tehlike saçıyor

Bölgede benzer durumda daha birçok yapı var. Bu binaların, durumu her geçen gün daha da tehlikeli hale geliyor. Yıllardır görmezden gelinen bu binalarda tehlikeyi arttıran unsurlardan biri de son günlerde etkili olan yağmurlar.

Çürük balkon ve panjurlar yoldan geçen arabaların ve insanların her an üzerine düşecek gibi duruyor.

Bölge sakinleri endişeli

Harabe binalar, bölgede ikamet eden çocukların oyun alanı haline geldi.

Bölgede ikamet eden bazı vatandaşların iddiasına göre, bu binalar uyuşturucu kullananlara da zaman zaman ev sahipliği yapıyor.

Çevre sakinleri, bu binalardan birinin tamamen çökerek can kaybına sebep olacağı endişesi taşıyor.

 

Çöplük gibi

Surlariçi’nde harabe yapıların birçoğu suçlulara ev sahipliği yaparken bazı duyarsız kişilerce çöplük olarak kullanılıyor.

 

Kötü imaj

Başkent her gün kafileler dolusu turist ağırlıyor, ülkeyi ziyaret eden yabancı turistlerin sayısı hafta sonları daha da artıyor. Lefkoşa’yı ziyaret eden turistler, Arasta Çarşısı, Büyükhan ve daha birçok tarihi ve kültürel mekanların yanı sıra Surlariçi bölgesindeki yapıları da geziyor, fotoğraflar çekiyor.

Surlariçi bölgesini gezen turistler, yıkık dökük habere durumdaki yapıları şaşkınlık ve endişe ile izliyor, inceliyor.

Bölgedeki bu yıllardır el değmeyen harabe evler, ülkenin imajını sarsıyor.

Yeniden kazanılabilir

Surlariçi’nde ikamet eden bazı vatandaşlar, Havadis’e yaptığı konuşmada, bölgedeki tahrip olmuş tarihi binaların tadil edilmesini istedi.

Tarihi yapıların tamamen yıkılmasını istemediklerini kaydeden bölge halkı, bu yapıların tadil edilerek hem tehlikeli bir yapı olmaktan çıkarılabileceğine hem de -ekonomiye kazandırılabileceğine işaret etti.

Bölgede ikamet eden bazı vatandaşlar ise Surlariçi’ndeki eski evlerin tarihi dokularına zarar vermeden restore edilerek turizme kazandırılması gerektiğini söyledi


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı