KıbrısManşet

Süheyla Küçük, son yolculuğuna uğurlandı
Tedavi gördüğü Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybeden Kıbrıs Türk halkının varoluş ve özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ün eşi Süheyla Küçük’ün cenazesi, merhum eşinin mezarının da bulunduğu Anıttepe’de defnedildi.
Hamitköy Anıttepe’deki tören, naaşın intikaliyle saat 17.00’de başladı.Cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Ersin Tatar, 2’nci Cumhurbaşanı Mehmet Ali Talat, 3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, askeri erkan, Ana Muhalefet CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bakanlar, milletvekilleri, siyasi parti genel başkan ve temsilcileri, kurum kuruluş ile sivil toplum örgütü temsilcileri, ailesi ve sevenleri katıldı.

Törende ilk olarak Merhum Süheyla Küçük’ün özgeçmişi okundu.

Ardından ilk konuşmayı Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği Başkanı Halide Tuncer yaptı.

Toplumsal sorumluluk bağlamında önemli bir yeri olan Süheyla Küçük’ün, Kıbrıs Türk kadınının bugünlere gelmesinde büyük katkıları olduğunu anlattı.

Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği’ndeki başkanlık görevinden sağlık sorunları nedeniyle ayrıldığı günden sonra kendisine Onursal Genel Başkanlık unvanı verildiğini kaydeden Tuncer, Süheyla Küçük’ün milli mücadele yıllarından bu yana yaptığı çalışmalardan da örnekler verdi.

Törende aile adına konuşan torunu Selen Süheyla Küçük de herkesin Süheyla Küçük ile farklı anıları bulunduğunu ifade ederek, kendisinin de ondan çok şey öğrendiğini anlattı.

Süheyla Küçük’ün oğlu Mehmet Küçük de annesinin hayatı boyunca tüm devlet ve hükümet yetkilileri tarafından en iyi şekilde ilgi ve alaka gördüğünü kaydederek, hastalığı süresince ve vefatının ardından kendilerine destek olan herkese teşekkür etti.

Törende son konuşmayı yapan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da Süheyla Küçük’ün toplumsal mücadeleye yaptığı katkı ve Kıbrıs Türk kadın hareketindeki müstesna yeriyle her zaman anımsanacağını belirterek, yıllarca aynı yastığa baş koyup, kader birliği içinde toplumsal mücadeleye omuz veren Dr. Fazıl Küçük ve eşi Süheyla Küçük’ün bir kez daha ve ebedi olarak birbirlerine kavuştuklarını söyledi.

“Toplumumuz bu önder çifti asla unutmayacak ve hep saygıyla yadedecektir” diyen Akıncı, Süheyla Küçük’ün gençlik döneminden başlayarak, yaşının ilerlediği son yıllara kadar hep aktif bir şekilde toplumuna hizmet için çalıştığını anımsattı.

Akıncı, Süheyla Küçük’ün özellikle kadınların hak ettikleri konumu almaları için bıkmadan usanmadan mücadele ettiğini de belirterek, 1950’li yıllarda kuruluşunda yer aldığı Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği’nin onun adıyla özdeşleşmiş durumda olduğunu vurguladı.

Akıncı, yaşamı boyunca özellikle kadınların eğitim haklarını elde edebilmeleri ve meslek edinebilmeleri için çaba harcayan Süheyla Küçük’ün, her yönüyle toplumun ve kadınların aydınlık ve çağdaş yüzünü simgeleyen şahsiyetler arasında yer aldığını da belirtti.

  Akıncı, “Süheyla Hanım, yakın tarihimizin Atatürk ilkeleri ve sevgisi ile harmanlanmış en kıymetli toplumsal mücadele öykülerinden birisini yazarken, tıpkı değerli eşi gibi hep tevazu içinde kaldı ve toplumundan hiç kopmadı. Bütün bu yönleriyle vefatından sonra bile yeni kuşaklara ilham kaynağı olmayı sürdüreceğinden hiçbir kuşkum yoktur.Kıbrıs Türk halkı, Süheyla Hanım’ı da tıpkı merhum Dr. Fazıl Küçük gibi, toplumsal hafızası ve vicdanında sonsuz bir sevgi ve saygıyla muhafaza edecek ve kendisinin hatırasını özenle koruyacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından cenaze namazı kılındı ve defin işlemi yapıldı. Süheyla Küçük, 95 yıllık hayatında Kıbrıs Türk halkının mücadele yıllarının en yakın şahidi oldu.Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği’nin uzun yıllar başkanlığını yapan ve 2017’de bu görevi bırakırken onursal başkanlık ünvanı verilen Süheyla Küçük, “ilk firstlady” olarak da tanınıyordu.

Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesi lideri, 1960’ta kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Muavini Dr. Fazıl Küçük, 15 Ocak 1984’te 78 yaşında hayatını kaybetmişti.

Başa dön tuşu