EkonomiManşet

Sucuoğlu: 50-60 sektör olumsuz etkilendiÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Turgay Deniz başkanlığındaki Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın yeni yönetimini kabul etti.

Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, pandemi sürecinde yaşanan ekonomik sıkıntılara işaret ettiği konuşmasında, bu süreçte sağlığın yanında istihdamın korunmasına öncelik ve önem verdiklerini söyledi.

İşsizliğin önlenmesinde bin 500 TL’lik maaş katkısının etkili olduğunu kaydeden Deniz, hükümetin turizm ve ulaştırma sektöründe çalışanlara yıl sonuna kadar bin 500 TL ödenmesi kararını desteklediklerini vurguladı.

Deniz, ikinci ekonomik pakette yer alan sosyal sigorta primlerine verilen desteğin de istihdamın sürekliliğine katkı sağlayacağını belirterek, “verilen bu prim desteği karşısında iş dünyası da elini taşın altına koyarak çalışanına sahip çıkacaktır” dedi.

Ticaret Odası Başkanı, yurt dışından vasıflı işçi getirilmesi yönünde ön izinlerin kabul edilmeye başlanmasından duydukları memnuniyeti de dile getirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu da, pandeminin tüm dünyada olduğu gibi KKTC’de de ekonomik zorluklara neden olduğunu belirterek, özellikle turizm ve yüksek öğretimle onlara bağlı 50-60 sektörün süreçten ciddi şekilde olumsuz etkilendiğini söyledi.

Bakanlık ve hükümet olarak bu zor süreçte işçi ve işverenin önünü açmaya yönelik adımlara önem verdiklerini kaydeden Sucuoğlu, tüm açılımların pandemiye ek olarak ortaya çıkan döviz krizinin de yarattığı olumsuz durumu en az zararla atlatmaya yönelik olduğunu vurguladı.

Yüzde 75’lik sigorta prim desteği ile işverenleri rahatlatırken, istihdamın devamını sağlamayı amaçladıklarını belirten Bakan Sucuoğlu, Mayıs-Haziran döneminde büyük bir kısmı turizm sektöründen olmak üzere 12 bin kişinin yatay geçiş yaptığını, işsizlik başvurusu yapanların sayısının ise 870 olduğunu söyledi.

Bakan Sucuoğlu, vasıflı işçi konusunda sıkıntı olduğunu ve bu yönde adım attıklarını ancak düz işçi ihtiyacının öncelikle yerli kaynaklardan karşılanmasını istediklerini kaydetti.

Faiz Sucuoğlu konuşmasında bakanlığının pandemi sürecinde yaptığı açılımları da anlattı.
Başa dön tuşu