KıbrısManşet

“St. George Festivali” sona erdiDevrim DEMİR

[dropcap style=”circle” color=”#ffffff” bgcolor=”#0065ad”]M[/dropcap]aronitlerin, 1974 öncesi Koruçam’ın koruyucusu azizi olduğuna inanarak bu yıl dördüncüsü düzenledikleri “Aziz George Festivali” dün sona erdi.

Lapta Belediyesi ile Koruçam Muhtarlığı’nın iş birliğinde köy meydanında cumartesi günü başlayan etkinlik, dünde gün boyu devam etti. Festivale Güney Kıbrıs’tan da yoğun ilgi vardı.

Koruçam köyünde gerçekleştirilen festivalde, konuşmaları yapıldı, konuklar için özel olarak hazırlanan geleneksel domuz kebabı dağıtıldı, kurulan stantlarda yiyecekler, içecek, giyim, süs ve takı eşyaları satışı yapıldı.

Festival iki gün sürdü

İki gün boyunca devam eden festival etkinlikleri kapsamında çocuklara yönelik eğlenceler,  Maronit kültürünü yansıtan geleneksel dans gösterileri ve müzik dinletileri yer aldı.

Akıncı: 2016’da çözüm için umutluyum

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı eşi Meral Akıncı ile birlikte Koruçam’da düzenlenen “IV. St. George Festivali”ne katıldı. Festivalin gerçekleştiği alanın girişinde çiçekler ve alkışlarla karşılanan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya büyük ilgi gösterildi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da yaptığı konuşmada, festivalde kendisine ve eşi Meral Akıncı’ya gösterilen evsahipliği ve misafirperverliğe teşekkür ederek, festivale katkı koyan herkesi kutladı.

Akıncı, Kıbrıs’ta Türk, Rum, Maronit ve diğer tüm toplumların birlikte yaşadığını ifade ederek, hep birlikte işbirliği ile adada güzel bir gelecek kurabileceklerini kaydetti.

Sadece Koruçam’daki değil tüm ülkedeki Maronitlerin “kardeşleri” olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum lider Nikos Anastasiadis ile çok güçlü bir şekilde çözüme ulaşmak için çalıştıklarını söyledi.

Akıncı, sadece Kıbrıs için değil, hem bölge, hem Ortadoğu hem de dünya için barış istediklerini belirterek, 2016 yılında çözüme ulaşmak için ümitli olduğunu kaydetti ve aynı jenerasyondan olduğu Rum liderle yaptığı müzakere sürecini “son şans” olarak gördüğünü anlattı.

Tek amaçlarının, gelecek nesillere güzel bir gelecek bırakmak olduğunu ifade eden Akıncı, Kıbrıs’ta yaşayan tüm halkların ve kültürlerin gücünü birleştirmesi ve birlikte çalışması halinde güzel bir gelecek yaratılabileceğine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da yaptığı konuşmada, festivalde kendisine ve eşi Meral Akıncı’ya gösterilen ev sahipliği ve misafirperverliğe teşekkür ederek, festivale katkı koyan herkesi kutladı.

[images_grid auto_slide=”no” auto_duration=”1″ cols=”four” lightbox=”yes” source=”media: 132227,132226,132224,132223″][/images_grid]

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı