FutbolSpor

Sporumuzun unutulmayan isimleri: Akay Aşina

İbrahim Özsoy


Sayfamızda bugün bizlere konuk olacak isim bir Kaymalı efsanesi Akay Aşina’dır. 1969 Lefkoşa doğumlu olan Akay Aşina Kaymaklı futbol takımının her kademedeki takımında futbol oynadıktan sonra yöneticilik yaptı ve halen kulüp başkanlığı yürütüyor.

1994 yılında evlendiği eşi Selda Çimen Aşina da eski milli voleybolcu olup, kızı Fatma ise eski jimnastik, basketbol ve atletizmci. Oğlu Arda ise babanın izinden gidiyor ve halen Kaymaklı’da futbol oynamayı sürdürüyor.

Kaymaklı’nın minik, yıldız, genç ve A takımında uzun yıllar futbol oynayan Akay futbola başladığı dönemlerde orta saha, forvet, kesici mevkilerinde görev aldı. Futbolcu olarak genç takım ve A takımlarda şampiyonluklar yaşayan Akay Aşina, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, KTSYD, Dr.Fazıl Küçük Kupası gibi kupalar kazandı.

2000 yılında kulübüyle yaşadığı sorun dolayısıyla K.Kaymaklı’dan ayrılma kararı alan ve 3.Ligte olan Hamitköy’e transfer olan Akay, eski takım arkadaşı olan Hamitköy antrenörü Muharrem Mertdin’in girişimleri ile 7 sene sürecek Hamitköy serüvenine başlar.

Futbolunun son yıllarına doğru 1 sene Göçmenköy’de futbolculuk ve 1 sene de antrenörlük görevlerinde bulunan Akay Aşina daha sonra faal futbol hayatına son verir.

Kısa süren ayrılıktan sonra yuvası olan Küçük Kaymaklı’ya dönen ve 10 yıla yakın yöneticilik yaptıktan sonra kulübünün zor dönemlerden geçtiği zamanlarda elini taşın altına koyup kurmuş olduğu yönetimle başkanlığa talip oldu ve üyelerden onay alarak başkan seçildi.

Son iki senedir K.Kaymaklı’yı layık olduğu yere çıkarmak için canla başla çalışan Akay Aşina, bu süreç zarfında sportif başarının hedeflendiği yerde dahi kısıtlı bütçeyle tesisleşmeye de büyük önem verdi.

Akay Aşina Akay Aşina Akay Aşina Akay AşinaBaşa dön tuşu