Spor yapma hakkı ve Anayasal haklar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Spor

Spor yapma hakkı ve Anayasal haklar

Spor yapma hakkı ve Anayasal haklar. Ahmet Özsoy’un yorumu:


KTFF Tüzüğü’nın 15.maddesi “Üyelerin yükümlülükleri” başlığı ile 59. maddesi ise “Hukuk Kurullarının yetki alanları” başlığı altında bazı tanımlar yapıyor. Aynı tüzüğün 58.maddesinde ise “Tahkim Kurulunun Görev ve Yetkileri” yazılıyor.

Federasyon tüzüğünde yukarıda yazdığım maddeler özetle; kulüpler futbol ile ilgili herhangi bir uyuşmazlık hakkında hukuk kurullarının dışında başka hiçbir yargısal makama başvuramamaktadırlar şeklinde bir içerik barındırıyor.

Gidilirse ligden ihraç edilebilme cezası verilebileceği de kulüplere bildirilmiş hatta geçmişte böyle bir ceza verilmiş ve bu yönde de kulüplere taahhüt imzalatılıyor her yıl. Kulüpler bu maddelere uyacaklarını kabul ediyor imzaladıkları taahhütlerle.

Futbol Federasyonunun tüzüğünde bulunan özellikle 15.madde ile 59.maddede yazılanlar bana KKTC Anayasası’na aykırı gibi geliyor.

Yasalarla biraz ilgilenen herkesin bildiği üzere hiçbir yasa-tüzük-yönetmelikler/talimatlar Anayasa’ya aykırı olamaz.

KKTC Anayasası’nın “Hak Arama Özgürlüğü ve Yasal Yargı Yolu” başlıklı 17.maddesi ise aynen şöyle yazıyor: “Kimse, bu Anayasa ile veya bu Anayasa gereğince kendisine gösterilen mahkemeye başvurmak hakkından yoksun bırakılamaz.”

Federasyonun mevcut tüzükleri yeni yapılmadı. Yukarıda yazdığım maddeler yeni de değiştirilmedi. Geçmişte de bu maddeler uygulanmış hatta. 

Peki bu KTFD tüzüğü hukuk dairemizden, Savcılıktan nasıl onay alıp geçti? 

KTFF Tüzüğü’nün 15 ve 59’uncu maddeleri, Anayasa’nın 17.maddesine uymuyor.

Evet mevcut KTFF Tüzüğü karşısında Değirmenlik’e verilen ceza kararı doğrudur ve Değirmenlik sorumluluklarını yerine getirmemiştir.

Miracle Değirmenlik Spor Kulübü, KTFF aleyhine KKTC Yüksek İdare Mahkemesi’ne YİM 4/2023 numarası ile dava dosyalamıştır ve uymayı taahhüt ettikleri kuralların dışına çıkmıştır.

Ancak KTFF’nin “taahhütleri olmasına rağmen KTFF’yi dava etmek suretiyle talimatlara ve/veya taahhütlerine aykırı davranmışlar ve/veya uymaması nedeniyle 2022-2023 Futbol Sezonu tescilinin iptal edilmesine ve lig dışı bırakılmasına karar verilmiştir.” açıklaması yaparak Değirmenlik takımını cezalandırması yukarıda yazdığım Anayasa’nın 17.maddesine ters değil mi?

Belli ki KTFF Tüzüğü’nün yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. 

Ha Değirmenlik’in mahkemeye başvurması yasaldır, başvurur, mahkeme bir karar verir, federasyon yönetiminin aldığı karar bozulur mu? Bozulursa ne değişir? Değirmenlik’in istediği olacak mı? Bence olmayacak çünkü futbolla ilgili kararı federasyon vermektedir. İş o safhaya ulaşırsa zaten süreç o andan sonra Değirmenlik’in çok da avantajına olmayacaktır diye düşünüyorum.

Fakat yukarıda da yazdığım gibi bu tüzüğün yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. Ve federasyon bu kararının arkasında duracak ise sadece Değirmenlik takımı futbolcuları için 3 günlük ek bir kiralık transfer dönemi açmalı ve futbol oynamak isteyen gençlere, yine Anayasal bir hak olan spor yapma hakkı verilmelidir.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar