Spor

Sözleşmeler bu yıl başlayabilir

SÖZLEŞME TASLAĞI YÖNETİMDE:

KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, futbolcu ile kulübü arasında sözleşme yapılması için oluşturulan komitenin kendi arasında gerekli çalışmaları yaptığı ve bir taslak hazırlandığını, bu çalışmanın şimdi KTFF Yönetim Kurulu önünde olduğunu söyledi

FUTBOLCU DEĞİL KULÜP ODAKLI:
Sertoğlu, Havadis’e yaptığı açıklamada geçmişte yapılan sözleşmelerin kulüpten daha çok futbolcu odaklı olduğunu ve şimdiki çalışmada sözleşmelerin daha çok kulüpleri savunacağını, bu çalışmanın da tamamlanabilmesi durumunda bu sezondan başlatılabileceğini belirtti

Ahmet ÖZSOY

Futbol kulüpleri ile futbolcular arasında geçmişte imzalanan sözleşmelere geri dönüşe çok kısa zaman kaldı. Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Başkanı Hasan Sertoğlu, konuyla ilgili gelişmeler hakkında Havadis’e yaptığı kısa açıklamada önemli mesaj verdi.
Sertoğlu sözleşmelerle ilgili çalışmaların yönetim kurulu toplantısı seviyesinde olduğunu ve son düzenlemelerin yapıldığını belirterek yeterli zaman olması durumunda bu sezondan sözleşmelere geçileceğini açıkladı.

2006-2009 yılları arasında vardı
Futbolda sporcular ile kulüpler arasındaki sözleşmeler ülkemizde ilk kez 2006 yılında hayata geçmişti. KTFF Başkanlığı’na seçilen Niyazi Okutan ilk iş olarak 2006 yılında futbolcular ile kulüpler arasında sözleşme imzalanması kararı almıştı.
Okutan ve ekibinin 21 Haziran 2008’de gerçekleşen KTFF Genel Kurulu’nda başkanlığı Ömer Adal’a kaptırmasından sonra sözleşmeler sıkıntı yaratmaya başlamıştı. Özellikle kulüplerin yaşadığı sıkıntılar sonrası Kulüpler Birliği 7 Temmuz 2010’da toplantı yaparak KTFF’ye birtakım öneriler sunmuştu.
Kulüpler Birliği 2010’da 21 kulübün katılımı ile yaptığı toplantıda Transfer Talimatı’nda değişiklik yapılması ve futbolcu sözleşmelerinin ilgili yıl için dondurulması veya kaldırılması yönündeki isteklerini KTFF’ye iletmişti.
Ömer Adal başkanlığındaki KTFF Yönetim Kurulu da 14 Temmuz 2010 tarihindeki Olağanüstü Genel Kurul toplantısında alınan kararla sözleşmeler kaldırılmıştı.

Bu sezon yetişmezse seneye sözleşmelere dönüş
Sözleşmelerin kaldırılmasından sonra kulüpler ile futbolcular arasında yaşanan sıkıntılar federasyonu yeniden sözleşmelerin hazırlanması yönünde çalışma yapmaya itti.
Federasyon ise çeşitli kesimlerden oluşan komite ile sözleşmelerin yeniden hayat bulması için çalışma başlattı. Komitenin sözleşmeler hakkındaki çalışmaları tamamlandı ve hazırlanan taslak federasyon yönetim kuruluna sunuldu. KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu da sözleşmeler konusundaki taslağın 2013-2014 sezonuna yetiştirilmesi için çalışıldığını ancak yetişmemesi durumunda gelecek sezon sözleşmelerin kesinlikle uygulamada olacağını açıkladı.
Sertoğlu, geçmişte uygulanan sözleşmelerin daha çok futbolcuyu koruduğunu ancak şimdi düşünülen sözleşmelerin kulüpleri daha çok koruyucu olacağını sözlerine ekledi.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı