Sanat

Orçan, Tatlısu Harup Festivali programını açıkladıTatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, Kuzey Kıbrıs halkını 5 ile 8 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek 8’inci Uluslararası Tatlısu Harnup Festivali’ne davet etti.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nde bugün bir basın toplantısı düzenleyen Orçan festival programı hakkında bilgi verdi.

Hayri Orçan, harnubun yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını ifade ederek, festivali düzenlemekteki temel amaçlarının bu ürüne dikkat çekmek olduğunu söyledi.

Orçan, festival sayesinde bölge halkının kültürel ve sosyal faaliyet alanının da zenginleşeceğini belirtti.

Harnubun gündeme getirilmesinin, tanıtılmasının ve tüketiminin artırılmasının önemine dikkat çeken Hayri Orçan, “Harnup bugüne kadar devlet teşviki almayan tek üründür” dedi.

Yeni kurulacak hükümetten beklentilerini dile getiren Orçan, yetkililerden konuya hassasiyet göstermesini istedi.

İhracat için üreticiye gerekli teşvikin verilmesinin şart olduğunu vurgulayan Hayri Orçan, geçtiğimiz yıl Bakanlar Kurulu tarafından önü açılan desteğin bu yıl da devamını dilediklerini söyledi.

“DEVLET DESTEĞİ YOK”

Orçan, Tatlısu’nun harnup üretiminde en zengin ve en geniş alana sahip bölge olduğunu dile getirerek, “Yıllık üretim ortalama 300 ton civarındadır” dedi.

Kuzey Kıbrıs’taki harnup fiyatlarının düşüklüğüne işaret eden Hayri Orçan, harnuba devlet desteği verilmediğini vurguladı.

“ÜRETİCİ AĞAÇLARINA BAKMAKTA ZORLANIYOR

Harnup üreticilerinin ağaçlarına bakmakta zorlandığını dile getiren Orçan, harnubunun kilosunun yaklaşık 65 kuruş olduğunu dile getirdi, “Bu fiyat harnubun gerçek değerinden çok uzaktadır” ifadesine yer verdi.

Harnubun kuraklığa dayanıklı bir ürün olduğuna da dikkat çeken Orçan, harnubun sağlığa faydalarından söz etti.

Hayri Orçan, “Harnup yüksek sodyum ve potasyum içeriği sayesinde tansiyon, karaciğer ve akciğer üzerinde yararlı etkileri olan bir üründür. Kanın zehirli maddelerini temizler ve akciğer kanserini yüzde 90 oranında önler” dedi.

HARUPTAN EKMEK DE YAPILIYOR

Artık harnuptan ekmek de yapılabildiğini dile getiren Orçan, “Harnubun ham maddeden çıkıp mamul olabilmesi için çalışıyoruz” diyerek bu sayede ekonomiye katkı sağlanabileceğine dikkat çekti.

FESTİVALDE ÇEŞİTLİ GÖSTERİLER OLACAK

Festival programının zenginliğinden söz eden Orçan, festivalde uluslararası folklor gösterilerinin, dans ve akrobasi gösterilerinin, konserlerin, turnuvaların ve yarışmaların olacağını dile getirdi.

Orçan, geleneksel olarak düzenlenecek Harnup Güzellik Yarışması’na da dikkat çekerek festivalde çocuklar için de şölen olacağını söyledi.

Hayri Orçan, Türkiye’den gelecek sanatçılar ile yerli sanatçıların vereceği konserlere de değinerek, her akşam program sonunda ücretsiz hediye çekilişleri olacağını, festival boyunca stantlarda yöresel ürünlerin yer alacağını söyledi.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı