KıbrısManşet

Soruşturma değil rezillik
FETÖ/PYD ile bağlantılı olmakla suçlanan ve meslekten ihracı gündemde olan Polis Müfettişi Ali Özbayrak’ın avukatı Hasan Yücelen, Havadis’e konuştu. Yücelen, çok çarpıcı açıklamalarda bulundu
 “TAM REZİLLİK”: Yücelen: Elde delil yok, ‘delileri Türkiye’den istendi’ deniliyor.  Delil yok ise neden savunma istendi, neden bu insanlar suçlu ilan edildi?  Bu durum tam bir rezillik. Hukuk devletinde böyle bir karalama yapılamaz 

“HEP DEDİKODU”: Yücelen: Ellerinde delil yok, savunma istediler. Yasadışı cemiyet üyesi olmakla itham ediyorlar, ortada ceza davası yok. Ellerindeki tek şey ‘şu öyle dedi, bu böyle dedi’. Hep bir dedikodu… Suçu işleyen varsa önce yargıya gönderin, kendi içinizde bu tiyatroya son verin

“İTAM YOK”: Yücelen:  ‘Sıklıkla FETÖ’ye yakın kişiler ile telefonda konuştu’ deniliyor, isim yok, tarih yok. ‘Pikniğe katıldı’ deniliyor,  zaman yok, isim yok. Pikniğin nerede yapıldığı belli değil. Böyle bir belge ile savunma yap dediler. İtiraz ettim. Savunma isteniyorsa somut bir itham olmalıdır

TEMELSİZ KARALAMA: Yücelen: Tam kahve konuşması bir belge ile bir insanın hayatı, ailesi ve çevresi karalanıyor. Usul yönünden hata ve yanlışlarla dolu bir iddia. Böyle ciddiyetsizlik olamaz, böyle önemli bir konuda insanların hayatı ile oynanamaz. Bu kadar basit değil

 

Duygu ALAN

FETÖ/PYD ile bağlantılı olmakla suçlanan Polis Müfettişi Ali Özbayrak’ın avukatı Hasan Yücelen, Havadis’e yaptığı açıklamada, Polis Hizmetleri Komisyonu’nda 2 Nisan’da savunma yapmadıklarını belirterek “Usul yönünden hata ve yanlışlarla dolu bir iddiayı ceza usule uygun yapılmasına davet ettik” dedi.

“KKTC bir hukuk devleti ise herkes yasalara uymak zorundadır” diyen Avukat Yücelen, polisin kendine yargılama için usul yaratamayacağını belirterek savunma isteniyorsa bir itham olması gerektiğini ancak ortada hiçbir somut itam olmadığını dile getirdi.

Yücelen, “Tam kahve konuşması bir belge ile bir insanın hayatı ailesi ve çevresi karalanıyor” diye konuştu.

 

“Delil yok ise niye savunma istendi?”

Avukat Hasan Yücelen, Havadis’in 19 Nisan Cuma günü sürmanşetten yayınladığı “FETÖ ‘delilleri’ Türkiye’den istendi” başlıklı haberine de değinerek, “Habere göre elde delil yok ve bunlar Türkiye’den istendi deniliyor! O halde delil yok ise niye savunma istendi, tam bir rezillik” diye konuştu.

Hukuk devletinde böyle bir karalama yapılamayacağını ifade eden Yücelen, “Eğer deliliniz yok ise niye bu insanları suçlu ilan ettiniz?” diye sordu.

 

“Bu tiyatroya son verin”

Avukat Hasan Yücelen, müvekkili Polis Müfettişi Ali Özbayrak’ın itham konusunun ceza davasının suç saydığı bir davranış olan yasa dışı cemiyet üyeliği olduğunu belirterek o halde neden ceza davası olmadığını sordu.

Avukat Yücelen, şunları kaydetti: “Polis suçluları eğer varsa mahkemeye göndermek zorunda değil mi? Yasadışı cemiyet üyeliğinden polisten çıkarmak istiyor ama ceza davası gerektiren bir suç olan yasadışı cemiyet üyeliğinden dava getirecek delilim yok diyor. Polis yasası madde 71’e göre kamu yararı gerekçesine sığınmaya çalışıyor ama bu mümkün değil ve mümkün olmaması ise 22 Mart’ta yayınlanan bir YİM kararı ile ortaya çıkıyor! Bu tiyatroya son verin ve suçu işleyen varsa önce yargıya gönderin ve kendi içinizde bu oyuna son verin.”

 

“Ortada delil yok, hep dedikodu”

Yücelen, müvekkilinin yasadışı cemiyet üyesi ise ceza davasının getirilmesi gerektiğini ancak ortada böyle bir davanın da bulunmadığını belirterek, müvekkili aleyhindeki söylemlerin tümünün bir dedikodu olduğunu savundu.

Avukat Hasan Yücelen, açıklamalarına şu ifadelerle devam etti: Karar bu tarihi eser kaçakçılığından para cezası alan polis uzaklaştırılması üzerine dava açtı ve mahkeme polisi haksız buldu ve göreve geri döndü. Bu karar bir polis 1 yıldan fazla hapis alır veya yüz kızartıcı suçtan mahkûm olursa polislikten uzaklaştırılabilirler diyor. Ellerinde delil yoksa niye Savunma istediler. Türkiye’den delili isteme 3 yıl sonra akıllarına geldi. Niye yasadışı cemiyet üyesi iseler ceza davası getirmiyorlar? Çünkü hep dedikodu; ‘şu öyle dedi, bu böyle dedi’. Ortada delil yok.”

 

“Savunma yapmamız için itham açık olmalı”

Hasan Yücelen, müvekkilinin “Sıklıkla FETÖ’ye yakın kişiler ile telefonda konuştuğu” şeklinde de bir itham bulunduğunu belirterek, “bu yakın kişilerin” kim olduğuna dair bir açıklama olmadığı gibi zaman da belirtilemediğini ifade etti. “Kimler katıldı? İsim yok. Nerde yapıldı? Yer belli değil” diyen Yücelen, “böyle bir belge ile’ gel savunma yap’ dediler. Ben de itiraz ettim. ‘İtham açık olmalı. Böyle bir itham olamaz.  Ceza usule, anayasaya aykırıdır’ dedim ve savunma yapmadık. Bunu üzerine sizin haberde delil istediler haberini okudum. Böyle gayri ciddilik olamaz, böyle önemli bir konu için insanların ve ailelerinin hayatı ile bu kadar basit oynanamaz” diye konuştu.

 

Başa dön tuşu