Sorunlarına çözüm istiyorlar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Şubat 23, 2024
Kıbrıs

Sorunlarına çözüm istiyorlar

Sorunlarına çözüm istiyorlar

 


 

 

 

Köse: Yasal boyutta önümüz tıkanmıştır. İnsan sağlığını ilgilendiren Hemşirelik Birliği Yasa Tasarısı Meclis’te ön plana çıkarılmalıdır

Hasipoğlu: Birlikte gayret sarf edip yasayı Meclis’ten geçireceğiz. Bazı durumlar bürokratik çarka takılabilir. Mümkün mertebe bu çarkı döndürmeye gayret edeceğiz

Oğuz Köse başkanlığındaki Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası yönetim kurulu üyeleri, 6-12 Mayıs tarihleri arasında kutlanan “Hemşirelik Haftası” nedeniyle dün Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu’nu ziyaret etti. Köse ziyarette bir kez daha çözüm bekleyen sorunlarını anlattı. 

“Birçok birim personel eksikliğinden dolayı hizmete girmedi”

Köse, ziyaretteki konuşmasında insan sağlığını ilgilendiren Hemşirelik Birliği Yasa Tasarısı’nın Meclis’te ön plana çıkarılmasını istedi.

Sağlık servislerinin açılması, bazı merkezlerin yenilenmesi gibi sevindirici gelişmelere dikkat çeken Oğuz Köse, “Ancak birçok birimimiz personel eksikliğinden dolayı hizmete girmedi” dedi.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Kurultayı döneminde gereksiz istihdam yapıldığını savunan Köse, hemşirelik münhali açılması konusunda Kamu Hizmeti Komisyonu’na yetki verilmemesini eleştirdi.

“Hemşirelik ve ebelik eğitimi çığır yarattı”

Kısa sürede çığır yaratan hemşirelik ve ebelik eğitiminin ülke üniversitelerinde lisans düzeyine çıkarıldığını anımsatan Köse, birçok meslektaşının lisans eğitimini tamamladığını, birçok hemşirenin de yüksek lisans yaptığını vurguladı.

Oğuz Köse, sendika olarak maddi konuları ön plana çıkarmadıklarını, halkın kaliteli sağlık hizmet alabilmesi için mücadele verdiklerini de söyledi.

Hasipoğlu: Sağlıkta kaliteyi yükselttik

Kabulde konuşan Ertuğrul Hasipoğlu, Hemşirelik Birlik Yasa Tasarısı’nın teknik kurula gelecek seviyeye ulaştığını, yasanın önümüzdeki günlerde kurula gönderilebileceğini dile getirdi.

Bakan Hasipoğlu, “İnşallah hep birlikte gayret sarf edip bu yasayı meclisten geçireceğiz. Bazı durumlar bürokratik çarka takılabilir. Mümkün mertebe bu çarkı döndürmeye gayret edeceğiz. Sıkıntıları mutlaka aşacağız, endişeniz olmasın” dedi.

Hasipoğlu, hemşireliğin sağlık halkasının en önemli zincirlerinden olduğunu vurgulayarak, bakanlıkta görev yaptığı 3 dönem boyunca bu alanda ilklere imza attığını, uygulamaya koyduğu yenilikler sayesinde sağlıkta kaliteyi yükselttiğini kaydetti.

Hemşireliğin müdürlük olmasının hedefleri arasında olduğunu söyleyen Ertuğrul Hasipoğlu, bu konuda mesafe alındığını vurguladı.

Hemşire eksikliği ciddi boyutta değil…

Devlet hastanelerindeki hemşire sayısında ciddi bir eksiklik olmadığını vurgulayan Ertuğrul Hasipoğlu, toplam hemşire sayısının 722 olduğu bilgisini verdi.

Hasipoğlu, devlet hastanelerindeki servis ve ambulans sayısının arttığına işaret etti.

Hastanelerdeki hemşire sayısı hakkında da bilgi veren Ertuğrul Hasipoğlu, Gazimağusa Devlet Hastanesi’ndeki hemşire sayısında fazlalığın, 56 hemşiresi olan Girne Akçiçek Hastanesi’nde ise eksikliğin söz konusu olduğuna dikkat çekti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar