NATO Kıbrıs’ta çözüm çağrısı yaptı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mart 1, 2024
Kıbrıs

NATO Kıbrıs’ta çözüm çağrısı yaptı

NATO Kıbrıs’ta çözüm çağrısı yaptı

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO-AB iş birliğinin ilerletilmesi için Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiğini söyledi.
Rasmussen, düzenlediği basın toplantısında, “NATO-AB ilişkilerindeki sorunlara temelli çözüm için Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiğini” belirterek, “Kıbrıs’taki tüm taraflara ilerlemeleri, çözüm bulmaları ve adayı birleştirmeleri çağrısı yapıyorum. Ekonomik açıdan riske edilen çok şey var ve taraflar yeniden birleşmeden karlı çıkacak” dedi.
Rasmussen, Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasıyla petrol ve doğalgaz çıkarılmaya başlanabileceğini ve bunun da ötesinde NATO-AB ortaklığının önündeki siyasi engellerin kalkacağını ifade etti.
Kosova ve Sırbistan arasındaki ilişkileri normalleştirecek anlaşmanın AB-NATO işbirliğinin somut göstergesi olduğunu belirten Rasmussen, AB liderlerinin aralık zirvesinde NATO’yla ilişkileri güçlendirecek kararlar almasını beklediğini vurguladı.

Suriye’de kimyasal iddiaları…


Genel Sekreter Rasmussen, Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı yönünde bulgulara ulaşılsa da failler hakkında net bilgi bulunmadığını savunarak, bir BM heyetinin kimyasal silah kullanıldığı iddia edilen bölgelerde inceleme yapması gerektiğini söyledi.

Anders Fogh Rasmussen, en başından itibaren Suriye krizinin yayılması ihtimalinden endişe duyduğunu ve İsrail uçaklarının Suriye’ye saldırısıyla ilgili basında çıkan haberlerden daha fazlasını bilmediğini dile getirdi. Rasmussen, Türkiye’ye yerleştirilen Patriot füzelerinin etki alanında böyle bir askeri faaliyet tespit etmediklerini de kaydetti.

Rasmussen, uluslararası topluma Suriye’de siyasi çözüm çabalarını iki katına çıkarmaları çağrısında bulundu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar