“En büyük faiz mağduru devlettir” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Kıbrıs

“En büyük faiz mağduru devlettir”

“En büyük faiz mağduru devlettir”

13 MİLYON EK YÜK… Maliye Bakanı Tatar, belediyelere yönelik devlet katkısındaki düzenlemenin kamu maliyesine 13 milyon TL ek yük getireceğini söyledi. Tatar, katkı payı düzenlemesi için ek bütçe hazırlanmakta olduğunu kaydetti

MESLEK YASASI… Tatar: Kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması için büyük önem taşıyan Muhasebe Meslek Yasa Tasarısı Bakanlar Kurulu’na sunma aşamasına getirildi


EMEKLİLİĞE TEŞVİK… Maliye Bakanı Tatar bir süredir kamu çalışanları arasında fısıltı yoluyla tartışılan, hizmet süresi dolup yaşı dolmayanların emekliliğe teşvik edileceği iddialarına net yanıt verdi. Tatar, “Hükümetin emekliliğe teşvik planı yok” dedi

İHTİYAT SANDIĞI VE FAİZ… Tatar, ülkedeki en büyük faiz mağdurunun devlet olduğunu, faizler nedeniyle borçların katlandığını söyledi. İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu’na da çağrıda bulunan Tatar, “İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu konuyu gerçekçi değerlendirmeli, popülizmden uzak olmalı” dedi

Maliye Bakanı Ersin Tatar, bütçe disiplinin korunduğunu, emekliliği teşvik etme planlarının bulunmadığını ve kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmasında önemli olan yasa tasarısının Bakanlar Kurulu’na sunulma aşamasına getirildiğini söyledi.

BRT’de canlı olarak yayınlanan Sabah habere konuk olarak Osman Kurt’un sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Ersin Tatar, devletin mali durumuna ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. 
Tatar, pek çok ülke ekonomik krizle mücadele ederken KKTC ekonomisinin az da olsa büyüdüğünü ve faizlerin düştüğünü, mevduatların krediye dönüşme oranının ise yüzde 70’e çıktığını belirtti.

Tatar, çiftçi ve hayvancıya bütçeden 110 milyon TL kaynak ayrıldığını da belirtti.

Devlet bütçesinden sektörlere verilecek katkının yıl başında belirlendiğini ve söz konusu miktarın ilgili sektörden başka bir sektöre harcanmadığını vurgulayan Tatar, “Hükümete geldiğimiz günden beridir bütçe disiplinini en iyi şekilde uyguluyoruz” dedi.

Çok büyük titizlikle hesaplanan bütçe öngörüleri ve tahminlerinin sırası ile Bakanlar Kurulu, Meclis Alt Komitesi ve Genel Kurulu’nun onayına sunulduğunu anlatan Tatar, “Bütçe hazırlaması kadar uygulaması da büyük önem taşıyor ve bütçe uygulamaları başarılı bir şekilde yürütülüyor” dedi.

“Gerek gelirler, gerekse harcama ayağı açısından iyi”

İlk 4 aylık bütçe uygulamalarının gerek gelirler, gerekse harcama ayağı açısından iyi olduğunu söyleyen Bakan Tatar “LTB’ye yapılan katkılar bizi biraz etkiledi” dedi.

Belediyeler Birliği ile varılan uzlaşı sonucu katkı payının artırılması için ek bütçe hazırlamakta olduklarını belirten Tatar, bunun da bütçeye 13 milyon TL ek yük getireceğini kaydetti.

Maliye Bakanı Tatar, güven konusunda ülkede sıkıntı olsa da ekonomik istikrarın devam ettiğini, Türkiye’nin bütçeye katkısının bunda önemli bir etken olduğunu vurguladı.

Emekliliğe teşvik planı yok

Devletin emekliliği teşvik edeceği yönündeki söylentiler hakkında ise Tatar, “Ne böyle bir plan ne de olasılık var. Bürokrat kolay yetişmiyor. Her ne kadar da zaman zaman bürokratlardan şikayet edilse de, işini çok iyi yapan, devletin çıkarlarını koruyan bürokratlardır” dedi.

Kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması

Tatar, kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması için büyük önem verdiği Muhasiplik Meslek Yasa Tasarısı’na ilişkin hazırlıkların tamamlandığını ve tasarının Bakanlar Kurulu’na sunma aşamasına geldiğini de açıkladı.

En büyük faiz mağduru devlet

İhtiyat Sandığı’nda faiz oranlarının belirlenememesi ve devletin İhtiyat Sandığı’na olan borçları ile ilgili soruya karşılık da Tatar, ülkedeki en büyük faiz mağdurunun devlet olduğunu söyledi.

Tatar, “İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu konuyu gerçekçi değerlendirmeli, popülizmden uzak olmalı” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar