KıbrısManşetTürkiye

Sonbaharda sondaj


Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ankara’da gerçekleştirdiği görüşmenin odağında, yine petrol ve doğal gaz arama yer aldı

Ankara’da temaslarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla bir araya geldi.

TC Dışişleri Bakanlığı Resmi Konutu’nda yer alan görüşme öncesi, Çavuşoğlu, Özersay’ı kapıda karşıladı. Ardından 2 bakan bir süre konutun bahçesinde yürüyerek, baş başa görüştü.

20 dakikalık görüşme sonrası iki bakan ortak basın açıklaması yaptı.

Özersay “Değerli dostum, Sayın Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’na böyle kritik bir dönemde bu daveti için çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Doğu Akdeniz’de de mevcut güç dengeleri değişti”

Özersay, “Dünyanın başka bölgelerinde olduğu gibi Doğu Akdeniz’de de mevcut güç dengeleri değişiyor. Uluslararası ve bölgesel aktörler arasındaki ilişkiler yeniden şekilleniyor. Biz Doğu Akdeniz’de yer almakta olan ekonomik, siyasi ve askeri gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Bugün bu konuları müttefikimiz, stratejik ortağımız, Garantör Türkiye ile bir kez daha koordine etme fırsatı bulduk ve heyetler arası görüşmemizde de buna devam edeceğiz” ifadelerini kullandı

Kudret Özeray, “Takdir edersiniz ki değişen dünya konjonktüründe Kıbrıs adasının stratejik önemi daha da bir artmıştır. Tam da böyle bir dönemde, en az Kıbrıslı Rumlar kadar Kıbrıs Türk Halkının da hak sahibi olduğu doğal kaynaklar konusunu da bugün Sayın Çavuşoğlu ile ele aldık. Biz KKTC olarak her zaman uzlaşı ve işbirliği arayışı içerisinde olduk. Bu tavrımız sadece çözüm müzakereleri için değil, aynı zamanda olası bir çözümsüzlük durumunda iki taraf arasında adada işbirliğinin ve Ada etrafında, Doğu Akdeniz’de farklı aktörler arasında işbirliğinin desteklenmesi şeklinde oldu. Doğu Akdeniz Bölgesinde doğal kaynaklar konusunda da Kıbrıs’a dair diğer konularda da hem Kıbrıs Türk Halkı’nın, hem de Türkiye’nin hak ve menfaatine halel gelmeyecek iyi niyetli yaklaşımlar ortaya koymaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

“Rum tarafında zihniyet değişimi şart”

Özersay sözlerine şöyle devam etti:

“Biz Türkiye ile birlikte bu bölgede, ekonomide ve enerjide ilgili tüm aktörler arasında yaratılacak karşılıklı bağımlılığın bölgede barış ve istikrarın en önemli güvencesi olacağına inanıyoruz. Bu bağlamda da uluslararası aktörlere çok önemli görevler düştüğünü düşünüyoruz. Kıbrıs Rum tarafının hem çözüm hem de bölgesel işbirliğine sıcak bakmasını sağlayacak bir zihniyet değişimi yaşaması için yerleşmiş kalıpların dışında bazı adımların atılması şarttır. Bugün Sayın Çavuşoğlu ile ay sonu New York’ta gerçekleşecek olan BM Genel Kurul toplantıları sırasında Kıbrıs’a dair olası temasları ve gelişmeleri ele aldık, görüş alış-verişinde bulunduk. Özetle bugün ele aldığımız tüm konularda Türkiye ile tam bir mutabakat, tam bir görüş birliği içerisinde olduğumuzu söyleyebilirim. Tekrardan değerli dostum Sayın Çavuşoğlu’na gerek zamanlaması gerek içeriği itibarıyla bu anlamlı görüşme daveti için bir kez daha teşekkür ediyorum

Özersay, doğalgaz ve enerji konusunda, “Kıbrıs Türk Tarafı olarak çözüm olmasa da 2 taraf arasında diyalog olabileceğini, bu konunun ele alınması gerektiği çağrımız geçerlidir. İrademiz yok sayılarak çalışmalara devam edeceklerse, biz de KKTC ve TC olarak kazı çalışmalarına başlayacağız. Gönül ister ki 2 tarafın diyaloğu ve ortak rızası ile  bu çalışmalar yapılsın.” Dedi.

 

Çavuşoğlu: KKTC ve TC arasında bağları güçlendirmeye çalışıyoruz

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da sözlerine, “Kudret Özersay kardeşimi ağırlamaktan mutluluk duyuyorum… Zaten sık sık görüşüyoruz” diyerek başladı.

BM Genel Kurulu çalışmaları ve Geçici Danışman Lute’un raporu ve ülkelerarası gayrı resmi görüşmeler öncesi Kudret Özersay ile değerlendirme yapacaklarını belirten Çavuşoğlu, “KKTC ve TC arasında bağları güçlendirmeye çalışıyoruz. KKTC’nin uluslararası alanda görünürlüğünü artırmak için birlikte çaba sarf ediyoruz.  En son Türk Konseyi toplantılarında  izolasyonların kaldırılması için gerekli mesajları verdik Kıbrıs Türk Halkı ile dayanışma içinde olacağımızı ortak bildiriye koyduk” dedi.

KKTC temsilcilik sayısının artması konusunda da beraber çalıştıklarını ifade eden Çavuşoğlu, bakanlıklar arası arşiv çalışmaları ve genç diplomatlara eğitim verilmesinin de devam edeceğini söyledi.

 

“Sonuç alıcı bir müzakere olacaksa başlamak lazım”

Çavuşoğlu, “Kıbrıs sürecinin tekrar konuşulmaya başladığı bir dönemde mesajlarımız gayet net. Her zaman kalıcı adil ve siyasi eşitlik içinde bir çözümü savunuyoruz. Gerek Cenevre gerek Crans Montana’da üzerimize düşeni yaptık fakat çözüm istemeyen Rum Tarafı, yine aynı tavrı sergiledi. Elindeki gücü paylaşmak istemeyen  bir tavır sergiledi…  Önümüzdeki süreçte neyi nasıl müzakere edeceğimizi ve sonuç odaklı bir müzakere sürecinin nasıl başlayacağını önce biz kendi aramızda daha sonra garantör ülkelerle ve taraflarla konuşulması gerekiyor ve sonuç alıcı olacaksa ancak o zaman başlamak lazım. Laf olsun diye yine boş zaman kaybına kimsenin tahammülü yok. Önümüzdeki günlerde New York ve Ankara’da beraber olacağız” diye konuştu.

 

“Platform aldık ve sondajlara başlayabiliriz”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arama faaliyetlerine ne zaman başlayacağına ilişkin bir soruya, “Bu bölgede, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin ekonomik alanı var. KKTC’nin de kıta sahanlığı ve karasuları var. Biz her ikisinin korunması için KKTC’nin de talebi üzerine gerekli tedbirleri her zaman aldık ve alıyoruz.” yanıtını verdi.

Bu bölgede daha önce Türkiye’nin bazı sondajların başlamasını da engellediğini hatırlatan Çavuşoğlu, “Şimdi biz de platform aldık ve sondajlara başlayabiliriz. Bunun hazırlığını Enerji Bakanlığımız gayet güzel yapıyor. Hazine ve Maliye Bakanımız olan Berat Bey özellikle bu platformun alınmasında büyük gayreti oldu ve gerekli hazırlıkları yaptılar. Sonbaharda böyle bir sondaj başlayabilir.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sondaj yapabilecek ülkelerin şirketleriyle Avrupa Birliği (AB) ile ve garantör Yunanistan ile de bu konuyu görüştüğünü, yarın Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile İzmir’de bir araya geleceğini belirtti.

Kocias ile Kıbrıs meselesi dahil bazı konuları gayriresmi bir şekilde de zaman zaman görüştüklerini vurgulayan Çavuşoğlu, yarınki görüşmede de bu konuları ele alacaklarını kaydetti.

Çavuşoğlu, Rum tarafının hem çözüme yanaşmadığını hem de Kıbrıs Türk halkının haklarını görmezden gelerek tek taraflı faaliyetlerde bulunduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun kendilerine bir faydası yok. Böyle devam ederlerse biz de her türlü tedbiri alacağız, almaya da devam edeceğiz. Sondajlara da başlayacağız. Biz de Kıbrıs Türk halkının hakkını, ekonomik çıkarlarını elbette koruyacağız ama Doğu Akdeniz’de Türkiye Cumhuriyeti’nin de hakları var. Bu hakkımızı da elbette arayacağız ve gereğini de yapacağız.”

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı